• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PROGNOZA METEO: Cât mai țin ploile și CÂND REVINE VREMEA SENINĂ!

    agrointeligenta.ro

    Prognoza meteo pentru zilele următoare. Este important să știți exact cum va evolua vremea pentru a vă putea planifica lucrările de toamnă încă în defășurare. Veștile din partea meteorologilor sunt bune: dacă astăzi, duminică, am mai avut ploi, de mâine, adică de luni, 9 octombrie, sunt semnale că cerul se înseninează. Astfel, duminica a fost ploioasă în totalitate, dar de luni aria precipitaţiilor se va restrânge. Marţi, vremea va fi frumoasă în cea mai mare parte din ţară, cu maxime până la 20 de grade în Oltenia.

    Duminică, 8 octombrie, în regiunile sud-estice înnorările au fost persistente, va ploua pe arii extinse şi în cantităţi mai însemnate în special pe parcursul zilei. În restul ţării înnorările au fost temporare, ploile vor fi slabe şi izolate, mai ales după-amiaza şi noaptea. La munte, mai ales la altitudini de peste 1.600 m, au predominat ninsorile, ce vor fi mai consistente în Carpaţii de Curbură şi estul Meridionalilor, iar pe creste cu viscol.

    Luni,9 octombrie,  în ţară, vremea se va ameliora sub aspectul precipitaţiilor. Cerul va fi variabil, cu înnorări în nordul, centrul şi estul ţării, unde va mai ploua, în general slab cantitativ, iar în zona montană, mai ales la altitudini de peste 1.800 m, vor mai fi precipitaţii slabe sub formă de lapoviţă şi ninsoare. Vântul va mai avea unele intensificări la munte, în sud-vestul şi centrul teritoriului şi izolat în rest.

    Temperaturile maxime, în creştere faţă de ziua precedentă mai ales în regiunile sudice, vor fi cuprinse între 10 grade în estul Transilvaniei şi 20 de grade în sudul extrem. Temperaturile minime, în scădere faţă de noaptea precedentă în toată ţara, se vor situa între 1 şi 10 grade, mai coborâte spre -2 grade în depresiuni, unde vor fi condiţii de brumă. În zonele joase de relief vor fi condiţii de ceaţă.

    Marţi, 10 octombrie, în ţară, vremea va fi rece dimineaţa şi noaptea în majoritatea regiunilor. Cerul va fi variabil, cu înnorări la munte şi în nordul şi nord-vestul teritoriului, unde pe arii restrânse va ploua slab, iar vântul va prezenta unele intensificări. În rest, condiţiile de ploaie vor fi reduse. În nordul Carpaţilor Orientali, la altitudini mari, trecător, vor fi şi precipitaţii, slabe cantitativ, sub formă de lapoviţă şi ninsoare.

    Temperaturile maxime se vor încadra între 11 grade in estul Transilvaniei şi 20 de grade în Oltenia, iar cele minime vor fi cuprinse între 3 şi 11 grade, mai scăzute în depresiuni, spre -1 grad.


    Te-ar mai putea interesa

    Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații”

    Ultimele știri

    APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Demisiile secretarilor de stat ai PSD, în Monitor. Adrian Pintea: ”Rămân aproape de agricultură” Ședință la AFIR cu ministrul interimar Tanczos Barna. Debirocratizarea, prioritară în accesarea fondurilor europene