• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ARABII fac o INVESTIȚIE URIAȘĂ ÎN AGRICULTURĂ. Planurile de MILIARDE DE DOLARI PENTRU ROMÂNIA!

    Roxana Dobre -

    Investiție puternică în agricultură! Companiile Saudi Agricultural and Livestock Investment Company (SALIC) din Arabia Saudită şi Al Dahra din Emiratele Arabe Unite vor investi cinci miliarde de riyali (1,33 miliarde de dolari) în sectorul agricol din regiunea Mării Negre, a declarat recent directorul general de la SALIC, Abdullah Aldubaikhi, informează publicaţia Gulf News, citată de Agerpres. 

    ”Investiţiile au început deja. Vom achiziţiona companii şi vom investi în cereale şi creşterea animalelor”, a declarat Abdullah Aldubaikhi, cu ocazia unui forum de afaceri organizat la Abu Dhabi.

    Aldubaikhi a adăugat că investiţiile vor fi realizate în zece ţări din regiunea Mării Negre, inclusiv Rusia, Ucraina, România, Ungaria, Belarus şi Bulgaria, şi vor include terenuri agricole, logistică şi facilităţi de depozitare.

    Regele Salman al Arabiei Saudite a încheiat recent o vizită istorică la Moscova, prima vizită oficială a unui suveran saudit în Rusia, ocazie cu care a încheiat mai multe acorduri cu preşedintele Vladimir Putin, în valoare de miliarde de dolari.


    Te-ar mai putea interesa

    Avans APIA 2025 – plăți pe hectar. BISS – 89,34 euro/ha, CRISS – 46,87 euro/ha – lista completă Subvențiile APIA 2025 – scădere pe linie! Sumele sunt mai mici în acest la fiecare hectar ”Bătaie” la o licitație organizată pentru un tractor U650 fabricat în 2005

    Ultimele știri

    Dr. ing. Gheorghe Vaida: Noua Politică Agricolă Comună și vulnerabilitățile zootehniei românești Îngrijirea mușcatelor toamna. Pregătirea plantelor de mușcată pentru iernare Fermier dezamăgit de ”regina covoarelor vegetale”: ”La pomul lăudat nu te duci cu sacul”