• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ULTIMA ORĂ de la ANM: 21 DE JUDEȚE SUB ALERTĂ DE VREME REA! CARE SUNT ZONELE VIZATE!

    Roxana Dobre -

    Ultima oră! Alertă de vreme rea emisă de către meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie. Cod Galben de vreme rea prelungit până mâine, marţi, 31 octombrie la ora 12.00, pentru majoritatea regiunilor ţării. Județele vizate de avertizarea Cod galben sunt Suceava, Botoșani, Iași, Harghita, Covasna, Maramureș, Bistrița Năsăud, Neamț, Mureș, Bacău, Vrancea, Buzău, Prahova, Brașov, Argeș, Sibiu, Vâlcea, Alba, Gorj, Hunedoara și Caraș Severin!

    Harta ANM cu județele vizate de Codurile Galben și Portocaliu

    Potrivit meteorologilor în perioada 30 octombrie, ora 09:30 – 30 octombrie, ora 18:00 sunt vizate intensificări ale vântului și disconfort termic. În intervalul menționat, vântul va continua să prezinte intensificări în majoritatea regiunilor, cu viteze la rafală în general între 55 și 65 km/h, iar îndeosebi în sud-vestul, centrul și nord-estul țării, local peste 75 km/h. Procesul de răcire a vremii va continua, iar intensificările de vânt vor determina amplificarea senzației de rece.

    Unele intensificări ale vântului se vor semnala în orele amiezii și în regiunile vestice. În Maramureș și Transilvania, trecător și pe arii restrânse vor fi precipitații slabe, mixte.

    De asemenea, este în vigoare şi un cod portocaliu de ninsori, valabil în judeţele din nordul, centrul şi vestul ţării, până astăzi la ora 18.00. Potrivit meteorologilor, în cursul zilei de luni (30 octombrie), la munte vântul va sufla tare, rafalele vor depăși 70…80 km/h, iar pe crestele Carpaților Orientali și Carpaților Meridionali 100…120 km/h. Local va continua să ningă viscolit, vizibilitatea va scădea temporar sub 50 m și se va depune strat de zăpadă.


    Te-ar mai putea interesa

    Cu ce stropim trandafirii contra afidelor, păduchii verzi ai rozelor! Fermieri, verificați conturile! APIA a virat banii pentru subvenții Misiune imposibilă la APIA. Zeci de mii de fermieri riscă să își piardă subvențiile

    Ultimele știri

    Tic-tac pentru subvențiile fermierilor! Ratează Guvernul interimar aceste plăți către fermieri? Nicușor Dan după întâlnirea cu AAC: Rolul președintelui – foarte important în relația cu agricultura și industria alimentară Coșmarul pomicultorilor nu se mai termină! Dimineți cu ger și ninsori în miez de mai