• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O ROMÂNCĂ a creat UN NOU FRUCT: Este recomandat pentru SCĂDEREA COLESTEROLULUI!

    agrointeligenta.ro

    Fructul care ajută la scăderea colesterolului, creat de o tânără din România care coordonează o echipă importantă de cercetători. Aliza – acesta este numele noului fruct, este asemănător cu un grapefruit și va fi disponibil în curând pe piață pentru comercializare.

    Potrivit Agerpres.ro, când avea numai trei ani, Mira Carmeli-Weissberg a emigrat cu părinții ei din România în Israel, acolo unde astăzi a reușit să se impuna ca una dintre cele mai strălucite minți în cerctare.

    La 39 de ani este doctor în chimie și lucrează la Ministerul Agriculturii din Israel, unde coordonează o echipă de cercetători. Împreună cu aceștia a creat un nou fruct, aliza, asemănător unui grapefruit. Este șefa unității metabolomice în agricultură, identifică și cuantifică molecule, mai ales la fructe și legume.

    Aliza este un fruct creat dintr-o specie de Pomelo și una de Mandarine. În curând va fi scos pe piață și va putea fi consumat și de bolnavii care sunt tratați cu statine pentru scăderea colesterolului și care acum nu se pot bucura de sucul de grapefruit.

    Citiți mai multe despre tânăra româncă pe www.agerpres.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%”

    Ultimele știri

    Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA Șeful ANSVSA – apel către oieri: Opriți imediat comerțul clandestin de ovine și caprine! Riscăm blocarea totală a exporturilor!