• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • INS: La un șef de fermă avem opt consultanți agricoli

    agrointeligenta.ro

    Dacă cineva ar vrea să facă puțină ordine în țară sau măcar ar încerca să vadă de unde provine o parte consistentă a problemelor nu ar trebui decât să se uite pe cifre, susțin jurnaliștii de la Hotnews.ro.

    Suntem țara cu 75.000 de directori generali sau executivi, după cum îi clasifică COR. La un director din agricultură îi revin aproape 8 consultanți. Dacă scoți personalul TESA (contabili, administrator, șef de vânzări, șamd) rămâi cu o mână de oameni pe umerii cărora cade toată treabă.

    Așadar avem 1.700 de directori, 1.674 de agricultori și aproape 8.000 de consultanți. Pe prima coloană găsiți numărul angajaților, pe a doua salariul brut din contract iar pe a două-salariul brut realizat (incluzând primele).

    poza

     Date furnizate de Institutul Național de Statistică (INS)

    Te-ar mai putea interesa

    Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Sorin Moise, senator: ”Ce le pregătește Ministerului Mediului agricultorilor: reducerea cu 50% a pesticidelor și a fertilizanților”

    Ultimele știri

    Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică! Victorie pentru micii fermieri! Primăria a găsit o soluție pentru ca fermierii să vândă în oraș! Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună ANM a emis patru avertizări meteo. Canicula și furtunile lovesc România în același timp Subvenția de 15 euro/familia de albine, blocată la Bruxelles! ACA: „Este o lovitură foarte mare pentru apicultură”