• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • LOVITURĂ pentru MICII FERMIERI: Un mare târg de animale, ÎNCHIS ÎN PRAG DE SĂRBĂTORI!

    agrointeligenta.ro -

    O situație ”aberantă” după cum spun oficialitățile, închide un târg de animale cu o tradiție de 300 de ani chiar în prag de sărbători când micii fermieri sperau să facă un ban. Cunoscutul târg de animale de la Călugăreni, județul Giurgiu, a fost închis de standardele europene, înainte de Ignat. Aici producătorii agricoli vindeau porci, vaci, oi, rațe exotice, găini, gâște, prepelițe și cereale. Duminică 26 noiembrie a fost ultima zi când au mai fost primite animale pentru vânzare! 

    ”Direcția Sanitară Veterinară ne obligă să închidem târgul. Eu cred că este o aberație, dar nu avem ce face”, a spus Mihai Popescu, viceprimarul comunei Călugăreni.

    ”Conform documentelor oficiale, nu putem funcționa ca piață de animale decât atunci când avem padocuri pentru animale. Dar crescătorul stă la târg doar două ore! Adică, să vină, să dea jos porcul în padoc, apoi, dacă nu îl vinde, să îl urce înapoi în utilajul în care l-a adus. Pierde timpul cu urcatul și coborâtul aproape două ore. Ce fel de afacere este aceasta? Nu ar fi mai simplu să vină proprietarul cu porcul cu crotal în ureche și ”cartea animalului” emisă de veterinar? Și cu asta rezolvăm problema! În forma actuală, în măsura în care apare o epidemie animalieră, oriunde, din orice motive, cel responsabil de târg, adică eu, va plăti toate daunele. Nu pot face așa ceva și, în această situație, sunt obligat să închid târgul. Este inuman, dar ce să facem? Poate cineva să ne ajute?”, mai spune viceprimarul comunei Călugăreni.

    Fermierii spune că este ”suspect” faptul că târgul se închide chiar înainte de sărbători

    Spre deosebire de alte dăți, proprietarii de animale din târgul Călugăreni se feresc să vorbească cu presa, la modul oficial. Pe sub mână, da, merge. Ce se întâmplă?  ”A început să ne hăituiască poliția. Umblă prin târg, dau amenzi, opresc mașinile și căruțele care transportă animale, verifică documente, nu îi lasă pe proprietari să intre în piață. Astăzi (duminică – n.r.) este ultima zi când ne-au lăsat să mai intrăm pe cei ce suntem cu acte în regulă. Dar și așa dau amenzi! De săptămâna viitoare, nu mai avem ce căuta în acest obor. Târgul de animale se închide pentru animale. Se mai deschide pe 10 ianuarie, după sărbători. Nu vi se pare cam străveziu? Așa s-a închis și de Paști, să nu mai poată lumea să își vândă mieii…”, a spus șoptit un fermier din comuna Călugăreni, care venise cu un porc de peste 250 de kilograme pe care cerea cu 2.300 de lei.

    Continuare pe www.libertatea.ro



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț” Specialist: Condiția pentru ca România să aibă cele mai mari producții la hectar din Europa Subvenții APIA 2026. Fermierii care intră automat la control în acest an Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei

    Ultimele știri

    Contract uriaș pe irigații. Judecătorii decid cine pune mâna ”potul” de 428 de milioane de lei Agra Asigurări a lansat o nouă poliță de asigurare pentru culturile de legume în câmp Carrefour a sărbătorit femeile care aduc gustul bun la raft Drama fermierului din Iași care s-a împușcat în cap. Acuzații grave la adresa șefilor din primărie Vreme bună pentru startul campaniei agricole. Temperaturi și precipitații în următoarele două săptămâni