• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Premierul Ponta: Vom eșalona subvențiile la energia regenerabilă

    agrointeligenta.ro

    Guvernul va eşalona subvenţiile pentru producătorii de energie regenerabilă deoarece România are în prezent „cel mai generos” sistem de acordare a certificatelor verzi, pe care însă nu mai reuşeşte să îl susţină. Întrebat de jurnalişti dacă Guvernul va diminua subvenţiile pentru producătorii de energie regenerabilă, premierul Victor Ponta, prezent la Bruxelles, a răspuns că acestea nu vor fi diminuate, ci eşalonate.

    „Nu le diminuăm, ci le eşalonăm, pentru că este vorba totuşi de investiţii şi vreau să dăm un semnal de păstrare a beneficiilor investiţiilor. Facem o anumită reeşalonare care să facă sustenabilă în primul rând activitatea economică, pentru că mari uzine sunt afectate de creşterea preţului la energie şi de plata certificatelor verzi, dar în acelaşi timp şi pentru populaţie, pe factura fiecăruia dintre noi apar certificatele verzi, ori încercăm să facem un tip de reeşalonare, să împingem puţin subvenţiile”, a spus Ponta, după lucrările Consiliului European.

    El a arătat că România are în prezent „cel mai generos” sistem de subvenţii, precizând că a afirmat şi în cadrul Consiliului European că energia regenerabilă este în prezent cea mai profitabilă investiţie în România, „în afaceri legale sau ilegale”.
    Întrebat dacă această reeşalonare ar însemna şi o scădere a valorii facturii pentru consumatori nonăcasnici, premierul a susţinut că această reeşalonare a plăţii şi a acordării de certificate verzi se reflectă atât în factura pentru populaţie, dar mai ales în factura pentru industrie.

    Proiectul de act normativ pentru stabilirea noului sistem de subvenţionare va fi analizat de Guvern săptămâna viitoare, fiind pregătite şi discuţii cu reprezentanţii producătorilor de energie regenerabilă pentru a-i asigura de securitatea investiţiilor.

    „Cred că România a fost prea optimistă, ne-am grăbit să fim foarte generoşi şi acum se dovedeşte că nu reuşim”, a adăugat Ponta.

    La finalul lucrărilor Consiliului European, premierul Victor Ponta a afirmat că România îşi va balansa politica de subvenţionare a energiei regenerabile astfel încât costurile să fie suportabile atât pentru industrie, cât şi pentru populaţie.

    Sursa: Mediafax


    Te-ar mai putea interesa

    Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri Șeful APIA – anunț pentru fermieri. Subvențiile care s-au plătit în această săptămână România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare!

    Ultimele știri

    Susținem gustul autentic: ”De aici, de aproape. Din Banat” a ajuns la Timișoara! Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă  APIA – anunț pentru fermieri: Program extins în weekend pentru depunerea cererilor pentru subvenții Alexandru Bociu, președintele ANSVSA, mesaj de Ziua Medicului Veterinar: ”Medicina veterinară reprezintă o vocație nobilă, dedicată neîncetat binelui comun” Ziua Bujorului, sărbătorită în Capitală cu evenimente, muzică, ateliere pentru copii și produse românești