• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ISRAEL: Ministrul Agriculturii a chemat fermierii SĂ SE ROAGE PENTRU PLOAIE!

    agrointeligenta.ro

    Israelul este amenințat de o secetă fără precedent, iar autoritățile par să fi ajuns la limita puterilor omenești pentru a combate fenomenul. Într-un mesaj postat pe Facebook, ministrul Agriculturii Uri Ariel a lansat un apel public către toți fermierii de a se ruga pentru venirea ploii.

    Potrivit publicației Haaretz, ministrul Uri Ariel a scris pe Facebook invitând la o participare masivă la rugăciunile pentru ploaie. Declarația ministrului este adresată mai ales fermierilor, dar și publicului larg.

    Împreună cu pregătirile pentru un an ce se anunță secetos, dar și pentru a invoca ploaia, rugăciunile vor fi susținute la inițiativa ministrului agriculturii Uri Ariel la Zidul Plângerii”, se arată în invitația la rugăciunea publică.

    În octombrie 2016, rugăciunea publică pentru venirea ploilor a reunit un număr mare de israelieni

    Într-un interviu acordat pe 21 decembrie, ministrul Ariel a declarat că ”face apel la publicul larg să ia parte la rugăciune” într-o zi ce coincide cu o zi de post în calendarul evreiesc. Fermierii și nu numai sunt rugați să vină cu umbrele în speranța că acestea, prin simbolistica lor, vor da tărie rugii pentru precipitații.

    Rugăciunea publică pentru ploaie va fi susținută de cei mai înalți rabini ai Israelului.

    Apelul ministrului Agriculturii din Israel vine după ce serviciul național de meteorologie a anunțat că țara va avea de înfruntat încă o iarnă secetoasă. Estimările arată că va exista un deficit de precipitații de 64,7% față de normalul lunilor decembrie, ianuarie și februarie, care sunt și lunile care, de regulă, aduc cele mai multe ploi pentru agricultura israeliană.

    În lunile septembrie și noiembrie, Israelul a beneficiat de numai 45% din media anuală de precipitații. Deși există șanse de 33% pentru ploi în perioada ianuarie-martie, serviciul naționale de meteorologie consideră că dacă nu vor fi precipitații în următoarele două săptămâni, iarna agricolă este compromisă din cauza secetei.


    Te-ar mai putea interesa

    Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază

    Ultimele știri

    Secerișul aduce bani în plus. Unii polonezi își iau concediu pentru un câștig mai bun pe combină APIA și ANZ – întâlnire de lucru despre subvențiile crescătorilor de animale AgroReclamații. Posibilă poluare a râului Târnava Mică în urma activității un sortator de carne din Germania Caniculă la pachet cu furtuni. ANM anunță vijelii și ploi torențiale, de marți Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică”