• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • IMAGINI INCREDIBILE: DUNELE DE NISIP din SAHARA, ACOPERITE DE ZĂPADĂ!

    agrointeligenta.ro

    Zilele acestea Deşertul Sahara a devenit un peisaj de basm, după ce dunele sale au fost acoperite de un strat de zăpadă. Ninsoarea a început să cadă în dimineaţa zilei de duminică, lângă oraşul algerian Ain Sefra, în nordul deşertului. La sfârşitul zilei, neaua a început să se topească.

    Conform informațiilor publicate pe site-ul www.adevarul.ro, căderile de zăpadă pe dunele deşertului devin ceva obişnuit pentru Sahara. Este al treilea an la rând în care ninge în această zonă, după aproape patru decenii în care nu s-au produs astfel de fenomene.

    Anul trecut, tot pe lângă Ain Sefra a fost, a nins pentru prima dată în Sahara din februarie 1979.

    De obicei,în timpul verii temperatura ajunge la + 37 ° C în această regiune, iar în timpul iernii, temperaturile oscilează în jurul valorii de zero.

    Dar anul acesta aerul rece care a coborât din Atlanticul de Nord prins Spania a ajuns în Maroc şi în vestul Algeriei, sâmbătă noapte. Rezultatul a fost că a nins pe platourile înalte ale deşertului Sahara.

    Te-ar mai putea interesa

    APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș

    Ultimele știri

    Rusia a atacat o navă transportatoare de grâu în Marea Neagră. Un marinar ucrainean a fost ucis Irigațiile s-au oprit în Ialomița după scăderea nivelului Dunării. Fermier: „Acum nu avem apă deloc” Cod roșu în legumicultură: caniculă și prețurile dezastruoase. Ion Păunel: Cerem sprijin pentru pierderi! Agricultură pe Cod roșu de caniculă. ”Nu putem lucra la ce uscătură este acum, se rup efectiv utilajele” Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România