• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • De ce nu le merge micilor producători de legume din România, în opinia Cameliei Șucu

    agrointeligenta.ro -

    Camelia Șucu, proprietara Pieței de Gros Abondia, susține că micii producători de legume nu știu ce și cât să producă și nici nu au resursele financiare necesare. În plus, nici nu sunt informați.

    ‘’Am deschis porțile către micii producători. Nu sunt însă foarte interesați. Nu există informație legat de cât să producă și ce se cere pe piață. Pe de altă parte, nu au bani de sămânță și nici de tehnolog și nici nu are cine să le colecteze marfa‘’, a declarat Camelia Șucu, luni, la evenimentul Focus On Agriculture organizat de Business Review.

    Șucu spune că și la Piața de Gros Abondia, așa cum se petrece și în alte piețe de acest gen din Europa, producătorii reprezintă un procent foarte mic din furnizorii de legume, piața fiind dominată de intermediari.

    Proprietara Pieței de Gros Abondia afirmă că legumicultorii din partea de Vest a țării sunt mai deschiși să se asocieze, spre deosebire de cei din Sud, mai puțin interesați de acest aspect.

    În ceea ce o privește, Șucu, care a investit circa cinci milioane de euro în proiectul Piața de Gros, spune că scopul ei este să o crească eficient și să o transforme într-un sistem generator de alte business-uri.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană Fermierii se luptă cu băltirile. Matei Titianu, LAPAR: 80% din totalul de ploi pe un an a venit în șase luni Fermierii care încasează subvenții – obligați să depună la APIA dovezi privind achiziția de inputuri și lucrări în câmp! Lege nouă pentru retrocedarea terenurile agricole! Producătorii români de flori – sabotați de un mare retailer. Ion Călin: Au pus la ofertă buchetul de trandafiri la 1 leu!

    Ultimele știri

    Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Situația din Iran dă bătăi de cap fermierilor români: Motorina mai scumpă și în cantități limitate! AFF – parteneriat cu Primăria Sectorului 1 pentru dezvoltarea Pieței Producătorilor Autohtoni Vin banii pentru plata ANT. Anunț direct de la vicepremierul Tanczos Barna Șeful Comisiei de Agricultură anunță o nouă subvenție de 15 euro și eliminarea impozitelor pentru camioane apicole