• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vinurile lui Ioan Niculae intra in retail

    agrointeligenta.ro

    InterVitt lansează pe piaţa mai multe vinuri care vor putea fi gasite in magazinele specializate, în marile reţele de hypermarketuri, precum şi în reţeaua HoReCa.

    Portofoliul de marci include gama “Crama Voievodului”, îmbuteliat atât la sticlă cât şi la Bag-in-Box, gama de vinuri “Cotul Dunării” şi gama “Nobilitas”.

    Vinurile sunt produse la “Cramele Voievodului” de catre Intervitt, în Zimnicea, punctul cel mai sudic al României. Calitatea vinurilor cu indicaţie geografică “Terasele Dunării” este asigurată de microclimatul existent, condiţiile naturale întâlnite aici fiind dintre cele mai favorabile cultivării viţei de vie.

    Caracteristicile pedoclimatice ale Regiunii viticole “Terasele Dunării” imprimă vinurilor albe un aspect limpede, cu luciu cristalin, o culoare galben verzui spre galben auriu şi un arome caracteristice soiului, cu un gust catifelat, moale, iar vinurilor roşii un aspect limpede, lucios, o culoare de la roşu rubiniu la violaceu intens şi un gust slab taninos.

    Vinurile pot fi degustate si la Salonul National de Vinuri al Romaniei- Vintest (stand 4) care va avea loc in perioada 6-9 iunie 2013, la Sala Palatului în Bucureşti.

    Plantatia Intervitt de la Zimnicea are o suprafata totala de 365 de hectare, din care pe rod- 255 de hectare. Capacitatea totala de productie este de 2,5 milioane de litri/an. Pe toata suprafaţa plantatiei este folosit sistemul de irigatie prin picurare.

    Intervitt face parte din grupul de firme Interagro, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae.


    Te-ar mai putea interesa

    Marsat achiziționează cereale, rapiță și mazăre de la fermieri. Prețurile oferite la cele 6 centre de achiziție E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză Constanța Ștefan, Asociația Țara Loviștei: 100.000 de familii de oieri vor deveni cazuri sociale dacă restricțiile ANSVSA se prelungesc Subvenții APIA 2026. E oficial: Avans mai mare din plata pe hectar și banii mai devreme în conturi! Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public

    Ultimele știri

    UE a majorat din nou tarifele la importurile de îngrășăminte din Rusia și Belarus Rusia suspendă exportul de motorină, iar prețurile în Europa riscă să explodeze Piața cerealelor, la zi. Cum pot profita fermierii români de faptul că Rusia închide Marea Azov, iar porumbul francez este în pericol Reguli pentru micii fermieri care vând în piețe pe baza atestatului de producător! APIA: 14.802 fermieri, la control. Verificări pe terenurile agricole și în adăposturile animalelor