• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • GUVERNUL DE LA CHIȘINĂU, DE NECLINTIT: NU VOM PERMITE STRĂINILOR SĂ CUMPERE TERENURI AGRICOLE!

    agrointeligenta.ro -

    Decizie de neclintit a guvernanților de la Chișinău. În Republica Moldova, străinii sau apatrizii nu vor putea în continuare să dobândească drept de proprietate asupra terenurilor cu destinaţie agricolă sau din fondul forestier, se prevede în proiectul noului Cod funciar propus de Guvernul Filip, anunță Mold-Street.

    Documentul elaborat şi discutat deja de doi ani de către diverse instituţii ale statului, prevede că dreptul de proprietatea privată asupra terenurilor poate fi dobândit, în condiţiile legii, de persoanele fizice şi juridice cetăţeni ai Republicii Moldova.

    Persoanele străine sau apatrizii nu pot dobândi drept de proprietate asupra terenurilor cu destinaţie agricolă sau din fondul forestier, sub sancţiunea nulităţii absolute al actului juridic de dobândire. În cazul dobândirii a terenurilor agricole prin moștenire aceștia sunt obligați să-l înstrăineze în termen de un an de zile”, se menţionează în proiect.

    Noul Cod Funciar din Republica Moldova mai prevede că în cazul în care în termenul prevăzut, terenul nu a fost înstrăinat, autorităţile publice locale achiziţionează terenul, la valoarea de piaţă în baza raportului de evaluare întocmit conform legislației, de la persoana care nu este în drept să-l deţină în proprietate.

    Astfel autorităţile de la Chișinău au respins solicitările unor organizaţii ale investitorilor străni prin care se cerea liberalizarea pieţei funciare.

    Sursa: Telegraph.md



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA pe pășune 2026 – acte necesare. Cine are dreptul la plata pe hectar – crescătorul sau asociația? Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale!

    Ultimele știri

    Ionel Arion, PRO AGRO, avertizează că există un risc foarte mare să avem o penurie de motorină S-a votat bugetul de stat cu sumele alocate fermierilor pentru acest an! Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină! Cartofii noi românești au apărut în piețe. Ce preț au primii tuberculi recoltați din solar Val de furturi în ferme. Un tractor a fost furat de hoți chiar de pe câmp