• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PREMIERUL DĂNCILĂ anunță UN NOU AJUTOR PENTRU FERMIERI!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Situație de criză din cauza bolii care bagă fermele în faliment! Președintele ANSVSA, dr. Geronimo Brănescu, participă în perioada 10–11 iulie, la grupul de lucru al șefilor serviciilor veterinare din Uniunea Europeană, care se desfășoară la Bruxelles.

    Potrivit unui comuncat remis astăzi – 10 iulie pentru Agrointeligența-www.agrointel.ro, o temă importantă pe agenda întâlnirii este cea a evoluției Pestei Porcine Africane (PPA) pe continentul european.

    Discuțiile pe acest subiect se vor axa pe modul în care evoluează această boală în fiecare țară afectată, acțiunile întreprinse și stabilirea de modalități cât mai eficiente de colaborare între statele membre pentru a împiedica răspândirea bolii și pentru a limita pierderile generate de aceasta.

    Dintre celelalte teme care urmează a fi discutate, menționăm: prezentarea programului președinției austriece în domeniul veterinar, situația sănătății animale – Strategia viitoare, legea sănătății animale și Regulamentul privind controalele oficiale, propunerea de Regulament al Parlamentului European și al Consiliului privind transparența și durabilitatea evaluării riscurilor la nivelul UE în cadrul lanțului alimentar de modificare a Regulamentului (CE) nr. 178/2002 (legislația generală în domeniul alimentar) și perspectivele privind finanțarea activităților de sănătate animală în viitor.

    Participarea țării noastre la această întâlnire este o oportunitate de a face schimb de experiență și de expertiză, pentru identificarea celor mai bune soluții care pot fi aplicate pentru gestionarea focarelor de PPA.

    Și premierul Viorica Dăncilă a alertat autoritățile europene privind situația din România

    Potrivit unei informări a Executivului, Viorica Dăncilă se află astăză la Bruxelles unde a ridicat în discuţie şi problemele actuale cu care se confruntă România, respectiv pesta porcină africană şi inundaţiile care afectează mai multe judeţe.

    „Referitor la pesta porcină africană, comisarul european pentru Agricultură şi dezvoltare rurală a menţionat faptul că aceasta a debutat în Polonia şi că ia în considerare modalităţi de oferi ajutor ţării noastre. În ceea ce priveşte inundaţiile, premierul României şi comisarul Phil Hogan au convenit că săptămâna viitoare se va discuta cu ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale din România, Petre Daea, despre ajutorul pe care îl poate oferi Comisia Europeană ţării noastre. Vor fi analizate efectele schimbărilor climatice asupra sectorului agricol în ansamblu, pe lângă inundaţii urmând a fi luate în considerare şi seceta care afectează alte state membre”, se menţionează în comunicat.


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă

    Ultimele știri

    Conferința Meat.Milk 2026. Ediția aniversară de 15 ani – în perioada 25-26 mai, la Sinaia: ”Are o încărcătură aparte” Din crescător de măgărițe, în Parlament. Fermierul-deputat: ”Nimeni nu credea că este posibil” Oierii care nu și-au luat banii pe animale fac protest! Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Ultima oră despre subvențiile APIA. Cifrele momentului – anunțul directorului Adrian Pintea!