• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierul ZOLTAN SZABO și-a cumpărat ROBOT DE MULS ca să nu închidă ferma!

    agrointeligenta.ro -

    Fermierul Zoltan Szabo a absolvit zootehnia în 1986, apoi a făcut doi ani de stagiatură la Avicola Arad. Până în mai 1990 a fost șef de fermă la o unitate de vaci. S-a întors în Chișineu Criș, localitatea natală, la țanc ca să prindă lichidarea CAP-ului (Cooperativa Agricolă de Producție), pe rămășițele căruia a înființat pe Legea nr. 36 o societate agricolă.

    În prezent Zoltan Szabo (56 ani) este președinte și acționarul principal în cadrul Societății Agricole Pădureni din Chișineu Criș, județul Arad, care lucrează 800 de hectare, suprafață din care terenul arabil este de 700 de hectare și pășunea de 100 de hectare.

    Ca producții obținute în 2017 la cultura mare, Szabo Zoltan enumeră: ”La rapiță am avut 45 de hectare pentru că jumătate din suprafață a trebuit să o întoarcem după ce rapița a intrat mică în iarnă și a ieșit rău din iarnă. Nu am avut suficiente plante. De pe cele 45 de hectare am obținut 3.700 de kilograme la hectar. La grâu am avut 190 de hectare cu o producție medie de 6.200 de kilograme la hectar. La floarea soarelui am pus 150 de hectare, cu producție medie de 2.000 de kilograme la hectar. La soia am avut doar 12 hectare cu 1.750 de kilograme la hectar. La porumb am pus în cultură doar 130 de hectare, unde estimarea producției e între 6 și 7 tone la hectar”.

    Pe partea de zootehnie, SA Pădureni exploatează și o fermă de vaci cu un total de 170 de capete, din care 70 sunt vaci mulgătoare. Producția zilnică de lapte pe cap de vacă este de 26 de litri, iar pe ciclu de lactație producția medie e peste 7.000 de litri pe cap de vacă. Producția e livrată către procesatorul Simultan.

    Zoltan Szabo e un pionier în domeniul mulsului vacilor: ”Avem un robot de muls Astronaut A 4 de la firma Lely, care înlocuiește cel puțin 4 oameni cu aparate mobile de muls la bidon, pe lângă faptul că obține multe date. De-aia nici nu avem un efectiv mai mare de vaci în fermă, fiindcă robotul de muls poate deservi doar între 65-70 vaci la muls. Robotul m-a costat 126.000 de euro. L-am luat prin credit bancar pe 7 ani, dar n-am mai avut oameni cu care să lucrez și am avut de ales. Trebuia fie să lichidez efectivul, pentru că nu aveam cu cine să le mulg, fie să fac ceva și am luat decizia asta”.

    Ultima investiție importantă e din 2015, fiindcă de atunci încoace nu a mai prins ani agricoli foarte generoși. În 2018 își dorește să acceseze un proiect de finanțare a unor combine și tractoare.

    Fermierul are o viziune originală și totodată pesimistă despre locul fermierului în ordinea lucrurilor: ”Chiar dacă eu nu aș mai face agricultură, cineva va trebui s-o facă, fiindcă nu există viață fără ea. Rafturile supermarketurilor, până la urmă tot de la fermieri se umplu. Că sunt autohtoni, că sunt străini, indiferent de unde vin mărfurile respective, un fraier care produce la capătul lanțului trebuie să fie”.

    Acest articol a fost publicat în cadrul proiectului AgrointeligențaFERMIERII ROMÂNIEI



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Vocea Fermierilor. Sanda Grigoraș: Acordul Mercosur nu este progres, ci abandonarea agriculturii și zootehniei românești! Prețul laptelui între 1,20 lei pe litru și 2,10 lei/litrul. Daniel Frei, Samus Lact: Supraproducția din Europa se resimte în preț Gigi Nețoiu se chinuie să își salveze animalele din ferma inundată: ”Nimeni nu ne ajută”

    Ultimele știri

    Primele importuri de îngrășăminte din 2026, cu preț majorat. Dragoș Ivan, SEEFCO: Livrările pot întârzia din cauza logisticii Fermierii cer Guvernului să sprijine suspendarea CBAM, taxa care a scumpit îngrășămintele fermierilor Balul Fermierilor 2026 reunește pe 17 ianuarie la Botoșani peste 300 de crescători de animale și reprezentanți la nivel european