• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • SE SCHIMBĂ LEGEA pentru FERMIERI! DECIZII PRIORITARE ANUNȚATE DE ALEȘI!

    agrointeligenta.ro

    Sesiunea parlamentară care va începe din luna septembrie aduce trei noutăţi legislative pentru fermierii români. Alexandru Stănescu, președintele comisiei de agricultură din Camera Deputaţilor anunţă care sunt primele decizii ce vor fi discutate va fiind prioritare!

    Este vorba despre legea vânzării terenurilor agricole, legea comasării terenurilor, pentru care au început discuțiile cu reprezentanții asociațiilor profesionale și cu fermierii, și un proiect de lege a solului pe care deputații doresc să-l inițieze în următoarea sesiune parlamentară.

    „În ceea ce privește proiectul legii vânzării terenurilor agricole, au avut loc dezbateri cu reprezentanți ai asociațiilor profesionale și ne dorim ca, până la sfârșitul lunii septembrie a acestui an, să existe o clarificare a punctelor de vedere asupra noilor reglementări. Legea vizează trei aspecte importante. Unul dintre ele este preempțiunea, în care vor fi definite zonele de preempțiune pentru arendași, coproprietari sau alte persoane implicate. O a doua temă este legată de persoana care cumpără terenul și, a treia problemă, o clarificare legislativă trebuie adusă în ceea ce privește cetățenia cumpărătorului”, precizează Alexandru Stănescu, potrivit www.perol.ro.

    În privința legii comasării terenurilor, legiuitorii români urmăresc o reorganizare structurală a terenurilor cu suprafețe mici. Mai multe întâlniri cu fermierii, pentru discuții pe această temă, au avut deja loc. „Este o lege utilă, dar încă există divergențe între specialiști și reprezentanți ai fermierilor”, a declarat la rândul său Tinel Gheorghe, deputat, membru în Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi servicii specifice din Camera Deputaților.

    „Cred că o prioritate a comisiei ar trebui să fie o lege de protejare și de amenajare a solului. De altfel, am fost inițiatorul unui proiect de lege cu această temă, dar sunt ani de zile de când nu a înaintat. O astfel de lege ar trebui să definească modul de gestionare a solului, să stabilească norme și soluții tehnice și să protejeze reursele solului printr-o politică națională care să includă și măsuri antigrindină sau împotriva secetei”, a mai subliniat Tinel Gheorghe.


    Te-ar mai putea interesa

    Doi soți din Sfântu Gheorghe aduc pe masa românilor preparatele secuiești: ”Slănina noastră este unică” Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii Veste bună pentru crescătorii de vaci de lapte. Un mare procesator își extinde fabrica Bugetul pe anul 2026, publicat în Monitorul Oficial. Pașii următori pentru plata ANT Ploile aduc reduceri de cheltuieli în ferma lui Gheorghe Lămureanu

    Ultimele știri

    Ajutoare aprobate de Guvern. Plățile de 1.000 de lei se fac în două tranșe Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc!