• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Canicula face primele pagube: Legumele și fructele se strică pe tarabele din piețe

    agrointeligenta.ro -

    Temperaturile toride topesc profitul vânzătorilor de fructe și legume. În partea de sud a țării, din cauza caniculei, marfa se strică pe tarabele din piețe, iar comercianții sunt nevoiți să mai lase la preț.

    Potrivit mhalert.ro, multe dintre legumele și fructele din piețele severinene sunt aruncate la gunoi, pentru că nu există depozite cu temperatură controlată, în care comercianții să-și poată depozita produsele.

    În Piaţa Sârbilor din Drobeta Turnu Severin, legumele şi fructele se strică pe tarabe din cauza temperaturilor deosebit de ridicate. Piaţa a fost reabilitată, s-a pus şi un acoperiş, dar fiindcă totul este din geam, comercianţii îşi vând marfa ca într-o seră. Nimeni nu s-a gândit şi la un sistem de ventilaţie.

    Cei care se plâng de condiţiile improprii în care îşi vând marfa sunt producătorii agricoli. Oamenii spun că aruncă o mare parte din legume la gunoi fiindcă se strică din cauza căldurii.

    „Ni se strică un sfert din marfă, mai ales roşiile şi castraveţii. E teroare, e sub orice critică, dacă ne mai ţine mult aşa nu avem decât să ne lăsăm baltă. Vin de la 100 de kilometri şi vai de lume”, spune un producător agricol din Calafat. „E căldură mare, dar ce să facem? Ar trebui să ne bage aer condiţionat, că doar plătim taxe”, se plângea o femeie din satul mehedinţean Cerneţi.

    Un comerciant de lubeniţe a găsit însă o metodă proprie de a-şi păstra marfa în condiţii bune. A instalat un ventilator de mare putere exact în dreptul lubeniţelor, astfel încât pierderile să fie cât mai mici.

    Sursa: mhalert.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Cea mai ieftină piață din România. Top 15 orașe cu cele mai mici prețuri la legume Fiecare litru de lapte, borcan de zacuscă sau legătură de pătrunjel – la ANAF. ”Vor să impoziteze și ultimul țăran din România” Ajutorul pentru mieluțe se acordă și în acest an? Ce a răspuns ministrul Barbu despre subvenția din oierit

    Ultimele știri

    Autoritățile îndeamnă fermierii să nu cultive semințele primite gratuit, prin colete dubiase din China Doi miri au fost bătuți în ziua nunții de un fermier care i-a prins făcând poze în lanul lui de floarea-soarelui O fermă din România este obligată să sacrifice aproape 1.000 de porci din cauza pestei porcine