• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mierea, produs montan înregistrat oficial

    Oana Timar – Agrointeligența

    La finalul lunii octombrie 2018, încă un produs a obținut dreptul de utilizare a mențiunii de calitate facultativă „produs montan”. Conform unui comunicat de presă remis Agrointeligența – www.agrointel.ro de către Ministerul Agriculturii, un operator economic din județul Caraș Severin a obținut, pentru produsul „miere”, denumirea de „produs montan”, acesta fiind înregistrat în registrul național al produselor montane.

    În momentul de față, există 68 de produse înregistrate în registrul național al produselor montane.

    Ministerul Agriculturii reamintește că Agenția Zonei Montane este autoritatea responsabilă de verificarea și acordarea dreptului de utilizare a mențiunii de calitate facultativă „produs montan”, în vederea încurajării activităților agricole din zona montană, a asigurării unor produse de calitate în scopul garantării veniturilor populației din mediul rural montan și a evitării migrației din aceste zone.

    În urma acțiunilor de promovare a mențiunii de calitate facultativă „produs montan” pe care Agenția Zonei Montane le-a efectuat, s-a constat că producătorii manifestă interes pentru a-și înregistra produsele sub această mențiune.

    Registrul național al produselor montane poate fi consultat, în forma sa actualizată, pe pagina web a MADR.


    Te-ar mai putea interesa

    Surpriză neplăcută în conturile fermierilor: „Au intrat numai 75% din despăgubirile promise” Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală

    Ultimele știri

    Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an Daniel Buda: Am cerut eliminarea CBAM. Prețurile la azotoase – creștere de la 500 la 800 de euro pe tonă