• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prima firmă din România care vinde fermierilor plante în rate: ”Nu practicăm dobânzi și asigurăm plantarea”

    agrointeligenta.ro

    Activă pe piața agricolă încă din 2004, o societate românească din Arad s-a adaptat lipsei de lichități a fermierilor români. De anul trecut, firma a început să accepte plata în rate pentru semințe, răsaduri sau plante agricole.

    ”Lucrăm de la început cu investitori germani cu ajutorul cărora am putut, începând cu 2012, să oferim în rate plantele, fără dobânzi sau alte comisioane. Singura condiție pentru a beneficia de serviciile noastre este ipotecarea terenului, fapt pentru care cel care accesează ratele trebuie să fie proprietarul terenului (să existe CF și terenul să fie intabulat). Terenul nu trebuie sa fie neapărat cel pe care se plantează. Totodată se acceptă și orice alt tip de imobile, cum ar fi case de locuit sau apartamente”, explică Lara Bogdan, agent de vânzări Agro Retail SRL.

    My beautiful picture

    Suma minimă pentru care se poate plăti factura în rate este de 500 de euro. ”Activăm pe tot teritoriul țării, ne și ne deplasăm personal cu echipa la domiciliul clientului pentru a planta, la comenzile de plante necesare pe minimum un hectar”, detaliază oferta Lara Bogdan.

    Multe dintre comenzi se duc în țară prin firmele de curierat și, în prezent, Agro Retail a ajuns să lucreze cu o companie mai mică de livrări, care a înțeles însă nevoile serviciilor promovate pe site-ul planteinrate.blogspot.ro.

    Cu un personal de opt colaboratori, firma a avut cea mai mare comandă pentru o suprafață de zece hectare cu diferite plante. ”Cele mai căutate sunt: paulownia, aronia, goji și cătină. Clienți avem din toată țara, nu putem spune o zonă anume care să iasă în evidență”, explică reprezentantul companiei care, până pe 31 august 2013, oferă reduceri de 10% pentru plante precum lavandă, ștevie, goji, afine, nuci sau castani. ”Pe aceeași perioadă avem o reducere de 30% față de prețul publicat pe site pentru plantele energetice: plop energetic, salcie energetica, salcâm energetic, iarba elefantului”, declară reprezentantul companiei.

    Afacerea cu plante în rate se arată una profitabilă și se promovează ușor pe internet, prin recomandările clienților și prin anunțuri în publicații agricole. ”Oferim oportunitatea micului fermier român de a-și rentabiliza terenurile fără prea multă bătaie de cap prin aceste rate fără dobândă sau adaosuri. Ne bucurăm că putem da un imbold agriculturii românești și suntem convinși că agricultura este cea care va conta cel mai mult în viitorul țării noastre”, conchide reprezentantul Agro Retail.

    cutii

    Foto: PR, Facebook


    Te-ar mai putea interesa

    Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Surpriză neplăcută în conturile fermierilor: „Au intrat numai 75% din despăgubirile promise” Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare! Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China”

    Ultimele știri

    Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an Daniel Buda: Am cerut eliminarea CBAM. Prețurile la azotoase – creștere de la 500 la 800 de euro pe tonă