• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Latarava, cea mai mare fabrică asiatică de nutreţuri a fost construită de indienii de la Banas

    agrointeligenta.ro -

    Indienii de la Banas, un gigant al producţiei de lactate din ţara Gangelui şi Indusului, au construit cea mai mare fabrică de nutreţuri dedicate creşterii vacilor de lapte. La inaugurare centrului Latarava a participat premierul ţării, Shri Modi.

    Proiectul susţinut de Banas vizează atingerea unei capacităţi de 1.000 de tone de nutreţ pe zi, care să asigure fermelor proprii auto-suficienţa. „Din pricina tabu-urilor culinare hinduse vacile de lapte sînt crescute în principal pentru producţia de lactate, aceste reprezentând una dintre principalele surse de proteină animală din dieta indianului obişnuit”, se arată în presa inetrnaţională carea  reflectat evenimentul.

    Prin dezvoltarea propriilor capacităţi de producţie a nutreţurilor companiile indiene încearcă să reducă dependenţa de importuri.

    latarva_04India cunoaşte un ritm de creştere demografică sub cel al dezvoltării capacităţilor de producţie a hranei. Aceasă situaţie prezintă riscul ca la un moment dat, chiar ritmul emergenţei să fie afectat din pricina înclinării balanţei dintre cererea şi oferta de produse-agroalimentare într-odirecţie care să favorizeze creşterea preţurilor, cu efectul său asupra puterii de cumpărare şi a consumului general.

    Poate tocmai de aceea, cele mai importante investiţii realizate de indieni vizează în acest moment extinderea capacităţilor de producţie – majorarea suprafeţelor agricole, deschiderea de noi ferme, de noi unităţi de procesare.

    Un proiect de acest gen va pune cu siguranţă India pe harta Asiei, o regiune în sine emergentă a economiei mondiale, cu cea mai mare facilitate de producţie a nutreţului destinat vacilor de lapte de pe acest continent.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii ne confirmă: a început intre în conturi subvenția pe pârloagă. ”APIA s-a ținut de cuvânt” Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile

    Ultimele știri

    Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Focar de gripă aviară confirmat în județul Bihor. Primele măsuri luate Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale! Dragoș Ivan, SEEFCO: Ureea va crește la 3.600-3.700 lei în următoarele 2 săptămâni. Cel mai bun preț, cu 3-4 luni înainte de sezon Ei sunt viitorul agriculturii românești. 60 de tineri fermieri au absolvit cursurile Tineri Lideri pentru Agricultură