• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermele ecologice mici vor primi sprijin de la Guvern

    agrointeligenta.ro -

    Fermele ecologice cu exploataţii cuprinse între 0,3 – 5 hectare vor primi susţinere pentru a-și achita taxa de inspecţie şi certificare, potrivit unei hotărâri adoptate ieri de Guvern.

    ”Guvernul a aprobat această hotărâre, prin care operatorii mici, cu exploataţii între 0,3 – 5 hectare ar putea să-şi acopere cheltuielile cu taxa de inspecţie şi certificare, astfel încât să poată rămâne înscrişi în sistemul de agricultură. Astfel, vor putea sa respecte şi angajamentul cu Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură, pe care l-au semnat odată cu accesarea ajutorului specific”, se arată într-un comunicat al Guvernului remis agerpres.ro.

    Asociaţiile din sectorul agriculturii ecologice au adresat numeroase solicitări privind o mai bună susţinere a exploataţiilor de dimensiuni mici, astfel încât acestea să fie în măsură să rămână înregistrate în sistemul ecologic, care presupune costuri de certificare şi inspecţii anuale.

    Actul normativ adoptat miercuri completează Hotărârea Guvernului nr 759/2010 privind acordarea de ajutoare specifice pentru îmbunătăţirea calităţii produselor agricole în sectorul de agricultură ecologică.

    Foto: Ferma Cornățel


    Te-ar mai putea interesa

    Ioan Jula, unul dintre pomicultorii care a suferit pierderi uriașe în acest an: ”Când lucrezi și pierzi, apoi baiul e mare” Mic fermier: ”Am stat cu dovlecii până s-au stricat. N-am reușit să îi vând. Rafturile magazinelor sunt pline de dovleci importați” Investiția pe care ministrul Barbu o recomandă unui fermier cu trei hectare: ”Îi garantez că nu îi va părea rău”

    Ultimele știri

    ANF, avertisment privind starea culturilor în câmp: Aplicarea tratamentelor „preventiv” sau „din reflex” – bani cheltuiți inutil! Anchetă: Focarul de pestă porcină din Spania ar fi fost provocat de un virus scăpat din laborator Eurodeputatul Daniel Buda a cerut amânarea taxei care scumpește îngrășămintele fermierilor români