• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • FERMIERI, mergeți la PRIMĂRIE! S-au afișat LISTELE PENTRU SUBVENȚIILE APIA!

    Oana Timar -

    Subvenții APIA – listele cu fermieri, afișate la fiecare Primărie, anunță directorul executiv al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură din județul Hunedoara, Ioan Marcel Socol.

    APIA a demarat de vineri, 1 martie, campania de depunere a cererilor unice pe 2019. Fermierii sunt programați  să depună actele în zile și ore bine stabilite, iar nerespectarea acestei programări nu poate să ducă decât la un decalaj la APIA și, în final, la aglomerări pe finalul campaniei ce se încheie pe 15 mai.

    Citiți și: ȘEF APIA: Pentru SUBVENȚII, FERMIERII TREBUIE SĂ FACĂ DOVADA unei LUCRĂRI AGRICOLE!

    ”Noi am început campania de informare, am înștiințat toate UAT-urile din județ, am transmis planificarea fermierilor pe zi, oră, locul unde să se prezinte. Fiecare a primit. Mulțumim primăriilor care au afișat aceste liste de prezentare la APIA în sediul lor și apelul nostru de suflet ca legat de această programare să fie corecți și să se prezinte. Amânând sau neputând veni la ora și ziua și locul centrului local se produce o aglomerare spre sfârșit, ca în fiecare an”, a declarat la emisiunea Satul Hunedoarean Ioan Marcel Socol – director executiv APIA Hunedoara.

    Șeful de la APIA Hunedoara le-a reamintit fermierilor că ministrul agriculturii Petre Daea a dat ordin ca după data de 15 mai, termenul limită de depunere a cererii unice, la centre va fi ”luată scara”, în ideea că nu se va mai putea face accesul.

    ”Este imperativ data de 15 mai de depunere a cererilor la termen final. (…) Dacă nu vin în timpul prescris, își pierd dreptul de a obține aceste subvenții„, a arătat Ioan Marcel Socol – director executiv APIA Hunedoara.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Alertă ANM: Fenomen meteo periculos în nouă județe, până vineri Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț” Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi”

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii merge în China: ”Am toată încrederea că vom crește nivelul exporturilor către piața asiatică” Subvenții în conturi până la Paști. Lista plăților APIA așteptate de fermieri înainte de sărbătorile pascale Bugetul MADR pe 2026 – 27,7 miliarde de lei. Banii prevăzuți pentru subvențiile fermierilor și irigații Lege nouă pentru limitarea cumpărării terenurilor de către străini: 30 ha pe firmă, 10 ha pe persoană fizică Frigiderul românilor în sezonul rece: în top, citricele, cartofii și carnea de pui. O analiză Carrefour România și NielsenIQ