• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Contracte-tip pentru pășuni și controale la sânge, solicitările oierilor din APC

    Oana Timar -

    Crescătorii de ovine cer să se facă ordine în contractele pentru pășuni. Asociația Profesională a Ciobanilor, prin vocea președintelui Dan Petrescu, a cerut recent să existe contracte-tip după care să se închirieze sau să se concesioneze pășunile.

    Oierii spun că aceste noi contracte și controale la sânge vor reuși să îndrepte nedreptățile din modul în care s-au atribuit până acum suprafețele de pășunat.

    Soluţiile noastre pentru viitor: contracte-tip la nivel național pentru autoritățile locale să nu mai poată introduce în caietele de sarcini criterii abuzive și să existe o aplicare unitară la nivel național, să nu mai existe discriminări; controalele efectuate de către APIA, ANSVSA și ANZ pentru pășunile declarate pe suprafață să reprezinte un procent de minim 50% din suprafața declarată în anul de cerere. Să fie verificate animalele existente pe pășuni pentru a respecta încărcătura pe hectar„, au cerut crescătorii de ovine din Asociația Profesională a Ciobanilor.

    Vă reamintim că problema atribuirii pășunilor este una dintre cele mai acute pentru crescătorii de animale. Legislația națională a fost actualizată în acest an, obligând primăriile să acorde suprafețele prin atribuire directă către fermierii din localitate. La nivelul țării, crescătorii au reclamat o serie de abuzuri de la neaplicarea legii până la chirii exagerate pentru un hectar de pășune.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t

    Ultimele știri

    Ordin executiv al lui Trump în agricultură: Glifosatul, esențial pentru securitatea SUA Un mare grup de ferme este la un pas de insolvență în urma unui atac informatic Nu scăpăm de iarnă! Meteorologii au emis o nouă alertă de viscol, vreme rece și strat de zăpadă APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți Sebastian Cernic despre noua Lege a arendei: ”Sperăm să găsim o formulă în care să fie toată lumea de acord”