• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • CAPITAL: CINE ÎL VA ÎNLOCUI DE DAEA LA MINISTER! PE SURSE: ESTE FERMIER!

    agrointeligenta.ro

    Înlocuitor pentru Petre Daea la Ministerul Agriculturii! Publicația Capital anunță că PSD a găsit persoana care va prelua portofoliul de la Agricultură.

    Sursa care a furnizat informația pentru jurnaliștii Capital a ținut să sublinieze de la bun început că înlocuitorul lui Daea va fi un fermier. Este vorba despre actualul secretar de stat din MADR, Daniel Botănoiu. ”Botănoiu este în primul rând fermier și de aproape 8 ani e Secretar de Stat în Ministerul Agriculturii. Știe domeniul! E foarte apreciat de industrie și toată lumea cunoaște că e un om cu care poți vorbi direct și aplicat, fără ca el să aducă în discuție cormoranii, oile sau alte aberații”, a declarat sursa citată de Capital.

    Sursa foto: Facebook.com/Daniel Botănoiu

    Daniel Botănoiu este secretar de stat din mai 2012 până în prezent, cu o pauză de 2 luni în 2016 când a fost eliberat din funcție de Dacian Cioloş.

    Vă reamintimă că premierul Viorica Dăncilă este decisă să schimbe mai mulți miniștri ai căror imagine este asociată cu Liviu Dragnea și care în ultimul timp nu mai performează pe portofoliile de care răspund. Unul dintre acesta este și Petre Daea, actualul ministru al Agriculturii. Daea a fost agentul de campanie pentru Liviu Dragnea, iar ulterior pierderii alegerilor din 26 iunie și încarcerării liderului, șeful de la Agricultură a dovedit că nu îl mai preocupă problemele fermierilor, fiind mai mult plecat în delegații externe.

    Citiți și: Fermier dezamăgit: ”Domnul ministrul Daea nu mai e interesat de problemele noastre!”


    Te-ar mai putea interesa

    Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR

    Ultimele știri

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa