• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Asigurare obligatorie pentru despăgubirea culturilor distruse de animalele sălbatice

    agrointeligenta.ro

    Asigurări obligatorii pentru despăgubirea fermierilor care au culturile calamitate de mistreți sau ale căror animale sunt sfâșiate de fiarele sălbatice. Deputatul PNL Florin Roman a depus, la Senat, un proiect de lege ce prevede ca deținătorii fondurilor de vânătoare să încheie asigurare obligatorie faţă de terţi, ca în caz de pagube asupra culturilor, despăgubirile să nu fie plătite, integral de aceştia. Fermierii vor avea, astfel, indirect, asigurate pierderile.

    Iniţiatorul afirmă că distrugerile provocate de animalele sălbatice, în special porcii mistreţi, asupra terenurilor agricole, afectează atât munca fermierilor, cât şi culturile proprietarilor terenurilor. „În ultimii ani, au devenit din ce în ce mai dese atacurile animalelor sălbatice, în special porcii mistreţi, asupra culturilor agricole. Pagubele produse fermierilor pe terenurile agricole sunt semnificative uneori constatându-se distrugeri în proporţie de 18 %, 20 %. Alteori, mistreţii calamitând, în proporţie chiar şi de 80 % suprafeţele cultivate”, se explică în motivaţia iniţiatorului, potrivit www.mediafax.ro.

    Deputatul PNL consideră că la acest capitol, prevederile din prezenta Lege a vânătorii sunt inaplicabile, în unele situaţii, deoarece autoritatea publică centrală nu plăteşte, întotdeauna, din propriul buget, despăgubirile, iar proprietarii terenului sunt cei care suportă consecinţele.

    „Anual, şi din cauza înmulţirii necontrolate animalelor sălbatice, proprietarii pot pierde sume considerabile de bani, foarte puţin dintre aceştia fiind despăgubiţi. Deşi şi prin Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic numărul 407/2006 se reglementează aspectul despăgubirilor pentru pagube produse de către animalele sălbatice, transpunerea în practică este de cele mai multe ori deficitară dacă nu chiar inexistentă”, conchide iniţiatorul.

    Ce spune Legea actuală

    În prezenta lege, la capitolul despăgubiri, este prevăzut că „Pentru situaţiile în care atât gestionarul, cât şi proprietarii de culturi agricole, silvice şi de animale domestice şi-au îndeplinit toate obligaţiile pentru prevenirea pagubelor, despăgubirile se suportă de către autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură, din bugetul aprobat cu această destinaţie.”.

    Astfel, modificarea legii clarifică „asigurarea obligaţiilor” şi asigură proprietarul terenului, că în cazul daunelor, nu va trebui să suporte, integral, paguba. „Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Legii vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic numărul 407/2006: La articolul 13, după alineatul 5, se introduce un nou alineat cu următorul cuprins: proprietarul/deţinătorul/gestionarul fondului cinegetic va încheia asigurare de răspundere obligatorie faţă de terţi”, prevede proiectul legislativ.

    Proiectul a fost depus la Senat, primă Cameră sesizată, for decizional fiind Camera Deputaţilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil! Infracțiunea gravă pentru care micii fermieri pot fi amendați cu 35.000 de lei Subvenții APIA 2026. Fermierii, verificați tot timpul anului pentru terenurile lucrate Trecerea la e-Factura, obligatorie pentru micii fermieri. Termen publicat în Monitorul Oficial Amendă uriașă pentru un fermier care a depozitat găinaț în câmp. Vecinii s-au plâns de miros

    Ultimele știri

    Cursă strânsă pe bursa de cereale. Prețul petrolului „saltă” grâul, porumbul și rapița. Cotații la zi Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren “Pachetele tehnologice ale anului 2026” și “Ziua Zootehniei”, punctele-cheie ale MoldAgro Expo Veste uriașă de la Bruxelles! Bugetul pentru fermieri – majorare de 47% Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”Susținem necesitatea regândirii unor practici din piața agricolă”