• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministerul Agriculturii din Republica Moldova nu va mai funcționa cu secretari de stat

    Ramona Dascălu -

    Schimbări importante în executivul moldovean. Miercuri – 21 august, guvernul din țara vecină, condus de Maia Sandu, a eliberat din funcție toți secretarii de stat din cadrul Ministerului Agriculturii.

    Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului din Republica Moldovă (MADRM) a rămas fără secretarii de stat Iurie Ușurelu, Dorin Andros, Veaceslav Cernat și Vasile Luca, scrie agora.md. 

    De asemenea, guvernul a demis-o astăzi din funcție și pe secretarul de stat Diana Crudu, la numai după câteva zile de la desemnarea acesteia în calitate de secretar de stat la MADRM.

    „Toți cei vizați au fost preavizați și acum practic trecem prin procedura tehnică”, a declarat șeful Cancelariei de Stat, Andrei Spînu.

    Restructurările vin ca urmare a adoptării unei hotărâri, luate la finele lunii iulie, care prevedea că mai multe persoane, angajate în funcții înalte în Executiv, vor fi anunțate că locurile lor de muncă vor fi lichidate.

    Se știa însă încă din luna iunie că persoanele care dețin funcții de „secretar general al Guvernului”, „secretar general de stat”, „secretar de stat” vor fi demise întrucât guvernul moldovean a aprobat eliminarea tuturor acestor funcții din cadrul guvernului.

    Potrivit unui proiect de lege al Blocului ACUM, funcția de secretar de stat va fi înlocuită cu cea de demnitar de stat. La toate ministerele, inclusiv la cel al Agriculturii, va exista câte un secretar general care va activa în subordinea nemijlocită a ministrului.

     

     


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția APIA care se majorează de la 1 august pentru toți fermierii DE VÂNZARE: Depozit de cereale cu capacitate de 8.000 de tone în județul Tulcea – Ceamurlia de Jos Sute de hectare de porumb din ferma lui Dimitrie Muscă sunt calamitate aproape total

    Ultimele știri

    Tânără fermieră: Amendă de 10.000 de lei pentru un solar amplasat în propria grădină Producții constante și sigure, adică profit pentru fermieri. Asta aduce hibridul de rapiță Drone, de la Soufflet Agro Prețul zahărului a scăzut dramatic – ieftiniri de peste 30% din cauza surplusului global