• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Supărarea unui fermier care a cumpărat un tractor la mâna a doua

    agrointeligenta.ro

    Pentru mici fermieri, achiziția unui tractor nou este, de multe ori, un vis greu de atins. Este motivul pentru care piața utilajelor agricole second-hand nu duce lipsă de clienți. Iar când vine vorba de achiziția unui utilaj abia adus din afară, ai șanse să prinzi o mașină agricolă brici sau, dimpotrivă, una cu multe hibe bine ascunse la vânzare.

    Ștefan Mitu este un mic fermier din județul Brașov. Când a venit vremea să își cumpere un tractor pe care să îl folosească în ferma de animale, producătorul a optat pentru un utilaj la mâna a doua. Nu era prima dată când cumpăra echipamente second-hand și până acum nu a avut surprize.

    ”Achiziția am făcut-o de la un furnizor din Brașov, de la cineva care vinde utilaje aduse de afară. Acest tractor, un Deutz-Fahr de 85 de cai putere, era venit din Norvegia, mi s-a spus. Am mers, am văzut utilajul, am văzut atunci că avea probleme cu planetarele, dar imediat am fost asigurat că o să vină piesele de schimb, că o să ne auzim și se rezolvă această problemă”, ne-a povestit fermierul.

    Ce a urmat după tranzacție? Fermierul a plecat cu tractorul cumpărat, convins fiind că problema cu planetarele se va rezolva. S-a mers pe încredere, însă ulterior, cel care a vândut tractorul a refuzat să mai răspundă la telefon. Mesajul a fost clar pentru fermier: problema planetarelor îi aparține integral!

    ”Mi-am făcut un calcul și costul reparației, cu piese, ajunge la cel puțin 1.500 de euro. Dacă știam, nu luam tractorul. Am mers pe încredere, s-a făcut o factură de formă, nu știu ce valoare are… Ceea ce doresc este însă să transmit un avertisment legat de această piață a utilajelor agricole, o piață în care fiecare vinde în legea lui. Aș da lege ca mașini agricole să poată fi comercializate numai după o evaluare mecanică a utilajului, așa încât fermierul să știe exact ce cumpără”, ne-a declarat fermierul Ștefan Mitu.


    Te-ar mai putea interesa

    Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști APIA anunță subvenția care a intrat în conturile fermierilor! Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii

    Ultimele știri

    Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Agenție de plăți pentru fermieri – 1,3 miliarde de lei, în conturi de la începutul anului! Roșiile din solarii, deja atacate de trips și tuta absoluta. Fermier: ”Au apărut neașteptat de devreme” Thio-Sul®: ATS-ul agricol original care revoluționează nutriția culturilor Consiliul Concurenței: Scumpirile artificiale la inputuri și mașini agricole încalcă legea