• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • CADASTRU GRATUIT: ACTELE DE PROPRIETATE CE TREBUIE DEPUSE LA PRIMĂRIE!

    agrointeligenta.ro -

    Cadastru gratuit: documentele care trebuie depuse la Primărie de către proprietarii de drept ale suprafețelor și imobilellor! În această perioadă la nivelul mai multor comune este în derulare programul finanțat de stat în urma căruia firme specializate efectuează cadastru gratuit. Primarii care au cerut finanțare de la stat pentru cadstrul gratuit stau în strânsă legătură cu cetățenii pentru a se asigura că aceștia îndeplinesc condițiile impuse de firma de cadastru pentru finalizarea în timp util a lucrărilor.

    Primarul localității prahovene Gorgota – una dintre zonele pentru care s-a obținut finanțare, Ionuț Dumitru, spune că oamenii care beneficiază de program nu trebuie să cheltuie vreun ban. Ionuț Dumitru spune că printre obligațiile cetățenilor se află și asigurarea personalului calificat în gospodării, care va măsura atât terenurile intravilane, extravilane, dar și suprafețele construite, potrivit www.observatorulph.ro.

    Astfel, la finalul culegerii datelor din teren, la nivelul primăriei va fi construită și actualizată, cetățenii fiind rugați să ducă la primărie toate documentele de proprietate pe care le dețin (documente de construcție, de proprietate etc), scopul final fiind înscrierea dreptului de proprietate în cartea funciară.

    Reamintim că recent Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) a publicat lista cu cele 215 localități din România unde lucrările de cadastru vor fi acoperite începând cu anul 2020.

    Agrointeligența-AGROINTEL.RO a publicat în premieră această listă aici: Cadastru gratuit 2020: Lista cu localitățile unde intabularea devine gratuită


    Te-ar mai putea interesa

    Fermă de 370.000 de hectare cu irigații – de vânzare. Exploatația deține și mii de animale Subvenția la hectar – în baza facturilor prezentate de fermier. Legea, în premieră la nivel european Fermieră: ”Telemeaua de capră la 30–40 lei/kg, n-are cum să fie naturală”

    Ultimele știri

    Tractoare noi sau recondiționări? Vasile Balcan, MARSAT: Cererea pentru piese de schimb este în creștere Banii ajung mai repede în conturile fermierilor! 500 de milioane de euro, virate de urgență Noile tarife la rovinietă care au intrat în vigoare din 1 septembrie