• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA: Lista completă a subvențiilor care intră la plata avansului

    agrointeligenta.ro

    APIA anunță oficial! În cadrul unui comunicat remis pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO, Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) anunță că începând cu data de 16 octombrie va demara campania de plată în avans a fermierilor care au depus cererea unică în Campania 2019.

    Potrivit APIA, se pot face plăți de până la 70%  în cazul plăților directe și de până la 85 la sută în cazul sprijinului acordat în cadrul măsurilor compensatorii. România beneficiază de o alocare de 1.943.162.000 euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) iar în baza plafoanelor alocate și a informațiilor extrase din baza de date, APIA a stabilit cuantumurile în vederea calculării sumelor pentru avansul Campaniei 2019:

    Plăţile pentru schemele finanțate din FEGA (Fondul European de Garantare Agricolă) se fac în lei, la cursul de schimb valutar de 4,7496 lei/euro, stabilit de Banca Centrală Europeană în data de 30.09.2019 şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria C nr. 329/3.

    Plăţile pentru schemele finanțate din FEADR (Fondul European Agricol de Dezvoltare Rurală) se fac în lei, la cursul de schimb valutar de 4,6635 lei/euro, stabilit de Banca Centrală Europeană în data de 31.12.2018 şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria C nr. 1/06.

    Campania de plăți în avans se va derula în perioada 16 octombrie – 30 noiembrie 2019, în conformitate cu prevederile Regulamentului (UE) nr. 1306/2013 al Parlamentului European și al Consiliului, și ale Ordinului Ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale nr. 69/25.01.2019 privind stabilirea modalității de coordonare a implementării schemelor de plăți directe și a ajutoarelor naționale tranzitorii care se aplică în agricultură, la nivelul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale și al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi!

    Ultimele știri

    Simpozionul „AQUA–BIOTECH – Biotehnologii în acvacultură” – pe 24 iunie, la SCDP Nucet. Și în online Consiliul Concurenței a aprobat preluarea Carrefour de către holdingul fraților Pavăl! Județe sub alertă meteo: Caniculă, disconfort termic și furtuni cu grindină în plină campanie de recoltat Piața cerealelor, la zi. Comisia Europenă a ridicat randamentul producțiilor agricole din România Negocieri reluate pentru un nou Guvern. Toate variantele pe masă pentru Ministerul Agriculturii