• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PLĂȚI APIA! LISTA CU FERMIERII CARE VOR ÎNCASA SUBVENȚIA NUMAI DUPĂ 1 DECEMBRIE!

    agrointeligenta.ro

    Ultima săptămână de plată a avansului APIA! Funcționarii Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) mai au la dispoziție numai cinci zile lucrătoare, adică până vineri – 29 noiembrie, ca să autorizeze la plată producătorii agricoli care primesc prima tranșă din subvenții agricole pe acest an.

    Procentul de fermieri autorizați la plată era de 92,11% la data de 21 noiembrie când APIA a comunicat, oficial, situația plății avansului. În cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2019, erau autorizați la plată un număr de 726.598 fermieri, cu o sumă totală în valoare de 1.276.750.450 de euro, astfel:

    Sunt și fermieri care pot să își ia gândul de la avans, urmând ca ei să fie plătiți după data de 1 decembrie, după cum a anunțat unul dintre directorii APIA din țară. ”Beneficiarii selectați la controlul pe teren prin teledetecție, fermierii care au solicitat sprijin exclusiv în sectorul zootehnic și fermierii care au accesat schema simplificata pentru micii fermieri și a căror suprafață solicitată în 2019 depăşeşte alocarea financiară maximă de 1.250 euro/beneficiar vor primi sumele solicitate prin cererea de sprijin începând cu 1 decembrie, dată la care începe plata finală”, a declarat Bogdan Cîmpanu, director executiv APIA Botoșani.

    Se pare că tot după data de 1 decembrie va intra la plată și sprijinul cuplat zootehnic. Săptămâna trecută, în ședința de Guvern, plafonul pentru plata fermierilor nu a fost aprobat, astfel că APIA nu poate încă să stabilească oficial cuantumul pe cap de animal și nici să dea drumul plăților pentru crescătorii de vaci de lapte, de carne și de bivolițe.

    Pe de altă parte, agricultorii din țară reclamă în continuare diferențe importante între sumele autorizate de funcționari pentru plată și sumele virate efectiv în conturi. Beneficiarii de subvenții speră că diferențele să ajungă la ei în scurt timp, mai ales că mulți fermieri și-au calculat cheltuieli în baza autorizărilor și promisiunilor de plată venite din partea reprezentanților APIA.

    Cea mai grea situație o au fermierii care au intrat la mai multe verificări, inclusiv la controlul de iarnă de la APIA. Din cauza acestor verificări care încă nu s-au încheiat, agricultorii reclamă că nu li se încheie nici măcar parțial situația, pe schemele unde nu sunt în control, pentru a putea încasa măcar o parte din banii ce li se cuvin.

    Vă reamintim că plata avansului APIA se face în perioada 16 ocotmbrie-30 noiembrie, iar după data de 1 decembrie, APIA demarează plata integrală a subvențiilor, cu termen de finalizare pe 30 iunie 2020 pentru cererile depuse de fermieri în 2019.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local

    Ultimele știri

    Terracalco 95: soluția ignorată care îți poate crește producția cu până la 40% și îți reduce costurile la jumătate ”V-am dus în excursii și voi așa îmi răspundeți?” Florin Deznan, în insolvență cu RDF, este supărat că fermierii îi cer banii în avans pentru cereale Cad primele capete în scandalul exporturilor de ovine! DNA a descins la DSVSA Arad. Inspectori veterinari, suspectați că au ascuns un focar de boală la oi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi