• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii nu știu încă pe ce subvenții se mai pot baza de la APIA

    agrointeligenta.ro

    Situația subvențiilor viitoare este încă incertă, recunoaște ministrul Agriculturii, Adrian Oros. Prezent la deschiderea Târgului de Crăciun din curtea Ministerului Agriculturii, Adrian Oros a precizat că problema plafonării nu s-a tranșat încă la nivel european.

    ”La Bruxelles, problema plafonării nu este decisă. Sunt foarte multe țări care cer acest lucru: plafonarea obligatorie. Noi (România – n.r.) mergem în continuare să susținem plafonarea voluntară, să stabilim noi limita la care vom stabili această plafonare și plata redistributivă, astfel să putem sprijini mai mult fermele de familie, fermele medii. Acesta este unul dintre obiectivele principale ale programului nostru de guvernare și ale mele în acest mandat”, a declarat Adrian Oros.

    Șeful de la MADR a arătat că poziția României este împărtășită și de alte state, inclusiv de Polonia, alături de care România va lucra în elaborarea unui Plan Național Strategic care să permită o împărțire echitabilă a fondurilor europene de care beneficiază țara noastră.

    Vă reamintim că propunerea Comisiei Europene este de a se plafona subvențiile la 100.000 de euro pe exploatație, cu redistribuirea sumelor rămase către fermierii mici și mijlocii. În comisiile din Parlamentul European, în urma dezbaterii s-a votat ca plafonarea să fie voluntară, adică fiecare stat să decidă dacă dorește să limiteza plățile pentru marii fermieri și să aleagă pragul pe care îl doresc pentru plățile directe pe fermă. Noul comisar european pentru Agricultură, Janusz Wojciechowski a anunțat că nu va reveni asupra propunerii inițiale a Comisiei Europene, iar decizia privind plafonarea va fi luată la nivelul consiliului de miniștri.


    Te-ar mai putea interesa

    Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren Marsat achiziționează cereale, rapiță și mazăre de la fermieri. Prețurile oferite la cele 6 centre de achiziție Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false

    Ultimele știri

    De ce culturile de toamnă au un start bun cu ajutorul fertilizantului FertiSTART 31 NP, de la Soufflet Agro România Ce se întâmplă cu exporturile de ovine? Anunțul făcut de Tanczos Barna după întâlnirea cu crescătorii Georgiana Teodorescu, AUR: Agricultura României riscă să piardă circa 5 miliarde de euro din viitoarea PAC 90 de zile pentru plata amenzii, apoi suspendarea permisului. Noile reguli aprobate de Guvern O femeie de 31 de ani a murit în timpul lucrărilor agricole după ce a fost prinsă de freza unui tractor