• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă ANM de ploi, vijelii și căderi de grindină! Harta cu județele ce vor fi afectate!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis astăzi, luni – 15 iunie, o avertizare Cod portocaliu de ploi însemnate cantitativ şi furtuni, valabilă de luni după-amiază în 20 de judeţe, respectiv un Cod galben de instabilitate atmosferică pentru 17 judeţe şi Municipiul Bucureşti.

    Avertizările meteorologilor sunt valabile până marţi dimineaţa. Conform sursei citate, în intervalul 15 iunie, ora 13:00 – 16 iunie, 3:00, va fi în vigoare o avertizare Cod portocaliu de vreme rea. Astfel, în după-amiaza zilei de luni (15 iunie) şi în prima parte a nopţii de luni spre marţi (15/16 iunie), în Oltenia, Banat, Crişana şi local în Transilvania şi Muntenia vor fi perioade cu averse torenţiale şi se vor acumula cantităţi de apă de peste 40 l/mp şi pe arii restrânse 50 – 80 l/mp.

    De asemenea, vor fi intensificări ale vântului, cu rafale de peste 70 – 80 km/h, frecvente descărcări electrice şi grindină. În acelaşi timp, în intervalul 15 iunie, ora 10:00 – 16 iunie, ora 10:00, va fi valabilă o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată în cea mai mare parte a ţării, când vor fi frecvente descărcări electrice, averse torenţiale, grindină şi vijelii.

    Cantităţile de apă vor depăşi 20 – 25 l/mp şi pe arii restrânse 40 – 50 l/mp.

    Pe de altă parte, meteorologii au prelungit până joi dimineaţa la ora 10:00 atenţionarea Cod galben ce vizează toată ţară. Aceasta va fi valabilă de marţi, 16 iunie, ora 10:00. În acest interval vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, averse torenţiale, grindină şi vijelii.

    Cantităţile de apă vor depăşi 25…30 l/mp şi pe arii restrânse 40…60 l/mp.

    ANM precizează că instabilitatea atmosferică se va menţine la un grad accentuat în cea mai mare parte a ţării, pe tot parcursul acestei săptămâni şi, în funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, va actualiza avertizările emise luni.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele mai frumoase mesaje de Paște, urări pentru familie, prieteni sau părinți și toți cei dragi! Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Termen urgent: Fermierii mai au doar patru zile lucrătoare pentru subvenția de 1.500 euro

    Ultimele știri

    ANTZ bovine 2026 – de la 0,2 euro/cap de vacă la subvenție integrală pe vacile din fermă ANTZ la bovine, ovine și caprine 2026. Cuantumurile care intră la plată în perioada următoare Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil! AgroReclamații. Crescător de animale: Pierdem pășunea din cauză că APIA nu plătește Agromediu! Ajutorul pentru sectorul de creștere a animalelor – tăiere de peste 20% față de anul trecut!