• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Febra Q, boala care induce avortul la vaci, oi și capre, depistată la granița cu România!

    Roxana Dobre -

    Febra Q, o boală gravă, a fost depistată într-o țară vecină României. Potrivit unui anunț al Asociației Crescătorilor și Exportatorilor de Bovine, Ovine și Porcine din România (ACEBOP), World Organisation for Animal Health (OIE) – Organizația mondială pentru sănătate animală a fost notificată cu privire la depistarea în Bulgaria a Febrei Q, fiind diagnosticate până acum 5 vaci și 7 capre.

    Febra Q (Query fever) este o boală cauzată de Coxiella burnetti și este intâlnită la animale domestice și sălbatice. Difuzează foarte rapid. Se poate transmite la om, dar cazurile sunt rare. Boala evoluează la inceput asimptomatic, putând insă induce avortul la bovine, ovine şi caprine.

    Agrointeligența-AGROINTEL.RO a scris pe larg despre acest subiect  în articolul Febra Q la om și animale: simptome, transmitere, tratament, prevenire

    În România, controlul pentru această boală se face prin monitorizarea avorturilor la rumegătoare. Localizarea focarelor o puteți vedea pe harta de mai jos:

    Febra Q în România

    Reamintim că Febra Q a fost semnalată în România în vara 2019, în județul Cluj, unde, între iunie și august, au fost înregistrate 23 de cazuri. Decanul facultăţii de Medicină Veterinară din cadrul USAMV Cluj, Nicodim Fiţ, a explicat într-un comunicat remis presei că prima suspiciune de Febră Q, a apărut pe 15 mai, la reprezentantul studenţilor din anul VI.

    Tot atunci au fost prelevate probe de la animalele din cadrul facultăţii, iar rezultatele au fost negative, „fără prezența bacteriei Coxiella burnetii, agentul etiologic al Febrei Q”.

    La Spitalul de Boli Infecţioase din Cluj au fost trataţi 13 studenţi şi angajaţi ai USAMV şi cu toţii au avut o evoluţie favorabilă a bolii. În total, din mai până în septembrie 2019, au existat 18 cazuri de Febră Q înregistrate la Spitalul de Boli Infecțioase din Cluj. Informațiile despre aceste infecții au fost ținute secrete de autorități, iar când presa a aflat, justificarea a fost că nu s-a dorit panicarea populației în legătură cu Febra Q.

     


    Te-ar mai putea interesa

    Grant de 30.000 euro/proiect pentru tinerii care pornesc o afacere nouă. Cererile, din 15 septembrie Mesajul transmis agricultorilor de președinta CE, Ursula von der Leyen: ”Aveți dreptul să obțineți un preț corect” Liliana Piron explică cum se va aplica degresivitatea la subvențiile APIA: ”Tot ce depășește 100.000 de euro se va opri la 61.250 de euro”

    Ultimele știri

    Fermieri atacați cu rachete în câmp, în timp ce recoltau: 12 răniți și 30 de utilaje avariate Prețuri fluctuante la floarea-soarelui din cauza randamentului mai mic al culturii din Ucraina ProCredit Bank a lansat campania „Parteneri de Bancă – pentru că lucrurile bune se împart cu prietenii!”