• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANSVSA: S-a inaugurat primul Spital Universitar Veterinar de Urgență din România!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Președintele ANSVSA, dr. Robert Chioveanu, a participat astăzi, vineri 28 februarie, la evenimentul prilejuit de inaugurarea primului Spital Universitar Veterinar de Urgenţă din România – „Prof.dr. Alin Bîrţoiu”, în cadrul Facultăţii de Medicină Veterinară a Universității de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti (USAMVB), potrivit unui comunicat remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Alături de rectorul USAMVB, prof.dr. Sorin Mihai Cîmpeanu și personalități de marcă ale medicinii veterinare din țara noastră, la ceremonie au fost prezenți primul ministru al României, Ludovic Orban, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros și ministrul Educației și Cercetării, Monica Anisie.

    Aceast spital veterinar de urgență înscrie România pe lista unităților de prestigiu prin alinierea la standarde internaționale în pregătirea clinică a studenţilor veterinari şi în calitatea actului medical.

    Unitatea spitalicească va oferi studenţilor, corpului academic şi pacienţilor cele mai moderne şi complete dotări, integrând toate specialităţile şi serviciile accesibile, încluzând capacitatea de spitalizare a cazurilor 24/24, diferenţiat în funcţie de specie şi de gravitatea patologiei.

    Tot cu această ocazie a fost inaugurat și Centrul Universitar de Medicină Experimentală, care asigură baza materială și condițiile necesare desfășurării activităților de diagnostic și cercetare conform tuturor standardelor integrate legislației naționale și europene în domeniu și care dispune de facilități specifice pentru cabaline, rumegătoare, suine, păsări, carnivore, animale de laborator și acvatice.


    Te-ar mai putea interesa

    Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată!

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă