• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PREȚURILE RUȘINII! Samsarii îi aduc în sapă de lemn și pe consumatori, și pe fermieri. În război, speculanții erau condamnați la moarte! (FOTO ÎN ARTICOL)

    Vlad Macovei – Agrointeligența

    INADMISIBIL. Am făcut la orele dimineții, un tur prin câteva aprozare și piețe mici din București. Nici în supermarket, nici în piețe mari, ci în cartier, acolo unde românii, izolați de criza COVID-19, aleg să își facă cumpărăturile, la o distanță cât mai mică de casă. Prețurile practicate pentru fructele și legumele proaspete m-au revoltat. Un kilogram un ceapă a ajuns la 9,5 lei!

    Vânzătorii spun că de vină sunt intermediarii, samsarii, care au triplat în ultimele 48 de ore prețurile în piețele de vânzări en-gros. Am decis să las fotografiile să vorbească de la sine, nu înainte, de a mai spune câteva lucruri importante, consider eu.

    1. Majorarea prețului de către intermediar lovește atât în producătorul agricol (care ia aceeași bani, dacă nu chiar mai puțin) cât și în consumator. Ca să nu mai vorbim de faptul că multe dintre produse sunt din import, deci agricultorul este lovit de două ori!
    2. Starea de urgență ar trebui să aibă ac de cojocul acestor ticăloși. În vreme de război, specula cu alimente era considerată crimă, pentru că afectează rapid moralul populației și duce la dezordine socială. Pedeapsa pentru asemenea infracțiuni putea duce până la plutonul de execuție. Situațiile nu sunt opozabile, dar reacția autorităților trebuie să fie fermă, în limitele legii.
    3. La acest moment, marii retailerii sunt parte a soluției. Dacă comerțul modern intră în colaps, va fi anarhie. Comercianții trebuie controlați, dar în raport cu prețurile practicate de producător/intermediar. În retailul mic, după cum vedeți în fotografiile de mai jos, e jale!

     

     

     

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare”

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Grâul și porumbul românesc recuperează teren la Constanța. Rapița urcă cu 520 euro/t Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Începe uciderea oilor! Circa 800 de oi au fost ridicate de astăzi de veterinari din ferme ANSVSA a interceptat un nou transport ilegal de ovine. Animalele vor fi eutanasiate Terenuri ce pot concesionate de la ADS pe 49 de ani pentru proiecte de energie verde