• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful ANZ – drept la replică după ce crescătorii de vaci l-au numit ”rușinea zootehniei românești”: ”Este totuși prea mult. Este penibil deja!”

    Roxana Dobre -

    Drept la replică a șefului Agenției Naționale pentru Zootehnie „Prof. dr. G. K. Constantinescu” (ANZ), dr.ing. Bela Vaida, pentru crescătorii de vaci de carne. Agrointeligența-AGROINTEL.RO a publicat un punct de vedere al Asociației Crescătorilor de Bovine pentru Carne din România (ACBCR) în care se arată că pentru autorizarea taurilor pentru reproducție ANZ impune condiții imposibil de îndeplinit de către crescători, fapt care nu denotă altceva decât ”bătaia de joc a autorităților la adresa crescătorilor de bovine”.

    În postarea publicată pe pagina de Facebook a asociației, ACBCR îi numește pe Bela Vaida ”rușinea zootehniei românești”, ”etichetă” ce l-a supărat teribil pe șeful ANZ.

    Despre postarea ACBCR citiți aici: Condițiile impuse de ANZ pentru autorizarea taurilor de reproducție sunt imposibil de îndeplinit!

    ”Că am fost numit „rușinea zootehniei românești” este totuși prea mult. Este penibil deja. Niște acuzații care nu au nici măcar un autor asumat să mă facă rușinea zootehniei. În primul rând o persoană care nu are de ce să se ferească, nu îi e rușine, își semnează numele într-o declarație, asta în primul rând”, ne-a transmis Bela Vaida ca replică la cele preluate din postarea ACBCR.

    Șeful de la zootehnie mai atrage atenția că ameliorarea nu se poate face cu tauri aduși din Franța fără ca măcar aceștia să aibă testul de filiație făcut. ”Și în al doilea rând tot ce se scrie acolo este aberant și nu se bazează pe date reale. Deci nu cere ANZ să vină fermierii cu comisia de bonitare. Acesta este treaba noastră, nu a lor. În plus, din ce este scris acolo se dorește să facă ambele ameliorare în România cu tauri aduși din Franța, fără test de filiație? Păi ce ameliorare se dorește? Adică unde este cuvântul ameliorare dacă se dorește să se facă acest lucru cu animale care nici măcar testul de filiație nu îl au făcut. Despre ce vorbim? Ar fi bine să citească măcar elementele principale sau primare în ceea ce înseamnă ameliorarea unei rase. Deci este prea mult. Aș vrea să știu dacă cel care a făcut aceste afirmații are măcar studii de specialitate în zootehnie?”, a mai arătat Bela Vaida.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” ”Posibil să apelez și la credite”. Primele estimări ale lui Dimitrie Muscă pentru producțiile din acest an Avize pentru vânzarea terenurilor agricole, numai cu înregistrarea în Registrul Unic Național Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără”

    Ultimele știri

    AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Ministrul Economiei: Azomureș va da îngrășăminte fermierilor în contul subvențiilor de la stat, pe bază de bonuri valorice Franța, în prag de criză agricolă: a pierdut un milion de fermieri și 100.000 de ferme O mare fermă angajează. Posturi cu salarii de 8.000 de lei, bonuri și transport decontat Matei Titianu – noul președinte al LAPAR: ”Forța unei organizații este dată de coeziune, de capacitatea de a valorifica energia noii generații de fermieri”