• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Bidoane furate din depozitele cu inputuri agricole sunt vândute masiv! Iată un caz concret!

    agrointeligenta.ro -

    În timp ce companiile de inputuri reclamă furturi masive din depozite, produse furate sunt comercializate masiv în mediul online, furnizorii acestora neavând nicio jenă să recunoască faptul că bidoanele au fost sustrase ilegal. Este cazul a două produse ale companiei Syngenta, două fungicide – Revus și Ortiva Top, ambele soluții de ultimă generație pentru protecția culturilor agricole și pe care un brașovean, David (Constantin) Florea, le oferă spre vânzare pe Facebook.

    David Florea (potrivit Facebook, contul este făcut inițial pe numele Constantin Florea) recunoaște celor care îl întreabă că produsele sunt furate, dar nu din România, ci din Italia. De altfel, și etichetele bidoanelor sunt în italiană, iar acest lucru este ”marketat” de brașovean ca un semn al calității și al autenticității ofertei. Culmea, prețul produselor vândute de David Florea este chiar mai mare decât fermierii spun că au ofertă din partea distribuitorilor, cu toate taxele incluse.

    Sperăm că Poliția nu doarme și că se va sesiza și va face verificări în acest caz, dar și în celelalte situații în care inputurile agricole sunt vândute pe internet, prin mica publicitate sau pe Facebook de către persoane care nu pot dovedi proveniența produselor și nici nu le comercializează legal.

    Postarea lui David Florea pe grupul Prieteni agronomi de pe Facebook
    Postarea lui David Florea pe grupul Legumicultorii de pe Facebook


    Te-ar mai putea interesa

    Liliana Piron explică cum se va aplica degresivitatea la subvențiile APIA: ”Tot ce depășește 100.000 de euro se va opri la 61.250 de euro” Mesajul transmis agricultorilor de președinta CE, Ursula von der Leyen: ”Aveți dreptul să obțineți un preț corect” Prețul cerealelor e sub presiune din cauza recoltelor. Fermierii, forțați să vândă mai ieftin

    Ultimele știri

    Mulțumiri partenerilor Sărbătorii Porumbului – De la plug la dronă: tradiție, emoție și inovație în câmp, pentru fermierii din Transilvania Veste bună pentru fermieri: Sorin Lucaci a fost demis din funcția de șef al Apelor Române Alertă meteo de vânt puternic și ploi de până la 40 l/mp până luni. Județe sub cod galben