• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Schimbare de strategie: mulți cultivatori înlocuiesc cultura de tutun cu cea de stevie

    agrointeligenta.ro

    Noile descoperiri privind efectele nefaste ale fumatului au făcut ca numărul amatorilor de tabac să scadă drastic în ultimii ani. Odată cu cererea de pe piață s-au dus la vale și vânzările fermierilor care s-au specializat în cultura de tutun. Foarte mulți dintre ei au decis să treacă la cultivarea de stevie.

    Îndulcitorul cu zero calorii le oferă fermierilor o nouă oportunitate de profit, mai ales în zonele specializate în cultura tutunului care crește în condiții identice ca și stevia. Primii care au simțit oportunitatea au fost agricultorii americani, care au mirosit imediat potențialul într-o piață ce ar șanse să atingă 20 de miliarde de dolari cât de curând, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății.

    Stevia este astăzi folosită de mulți producători de produse ce, tradițional, conțineau zahăr. Coca-Cola sau Pepsi au trecut deja la comenzi serioase, la fel ca și mai multe fabrici renumite în înghețată.

    Provenind din aceeași familie ca și floarea-soarelui, stevia este de 200-300 de ori mai dulce decât zahărul și, pnetru îndulcire, se folosesc cantități mult mai mici, fiind rentabilă la produsele la mare consum. În prezent, cele mai amri culturi sunt în America de Sud și China.

    În SUA, Sweet Green Fieldseste cel mai mare producător de stevie. ”Pe măsură ce crește cererea la nivel mondial au început să apară îngrijorări prijind țările care dețin un monopol, așa cum este China, care concentrează 80% din producția globală. Această țară ridică semne de întrebări privind condițiile de cultivare, calitate și puritate a produselor, așa că SUA și Europa ar putea ușor detrona supremația, mai ales pe piața bio de stevie”, declaraă Hal Teegarden, vicepreședintele departamentului de Oprețiuni Agricole a Sweet Green Fields.


    Te-ar mai putea interesa

    O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Băcița Flori Mînzat are pregătiți peste 300 de miei pentru Paște: ”Păstrăm prețul de acum doi ani, nu dăm la export” Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Doi soți din Sfântu Gheorghe aduc pe masa românilor preparatele secuiești: ”Slănina noastră este unică” Bugetul pe anul 2026, publicat în Monitorul Oficial. Pașii următori pentru plata ANT

    Ultimele știri

    Ajutoare aprobate de Guvern. Plățile de 1.000 de lei se fac în două tranșe Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc!