• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum protejați animalele în fața viiturilor! Recomandări pentru crescătorii din zonele cu risc de inundații!

    Angelica Lefter -

    Crescători, luați măsuri pentru a proteja animalele în fața viiturilor! Inundațiile din ultimele zile au făcut ravagii în gospodăriile și fermele din mai multe localități ale țării. În asemenea situații, cel mai mult au de suferit animalele, care se află fie în zona ce aparține gospodăriei, fie în spații special amenajate, în adăposturi.

    Medicul veterinar Viorel Ioan Penţea, Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu, prezintă câteva măsuri ce pot fi luate de fermieri pentru protejarea animalelor şi a păsărilor în caz de inundaţii.

    Informarea medicului veterinar arată că în condiţiile avertizărilor de fenomene meteorologice extreme, ploi torenţiale, furtuni, căderi de grindină, care pot provoca şi inundaţii, în diferite zone ale ţării, fenomene care afectează și sănătatea animalelor, prin declanşarea de afecţiuni specifice intemperiilor sau de boli transmisibile, medicii veterinari avertizează crescătorii de animale, precum şi autorităţiile locale cu privire la obligaţia de a implementa măsuri de profilaxie generală, de profilaxie specifică şi de ecarisare a teritoriului pentru prevenirea şi limitarea posibilelor îmbolnăviri la animale, sau apariția unor boli contagioase transmisibile la animale și de la animale la oameni, măsuri direcţionate cu responsabilităţi pentru:  protejarea sănătatăţii animalelor şi păsărilor, protecţia şi bunăstarea acestora  și protecţia mediului.

    În domeniul protejării sănătăţii, protecţiei şi bunăstării animalelor sunt recomandate următoarele măsuri:

    Totodată, în domeniul protecţiei mediului, Colegiul Medicilor Veterinari Filiala Sibiu are următoarele recomandări:

    De asemenea, situaţiile deosebite pot fi comunicate la unităţile sanitare veterinare, sau la comandamentele locale, constituite, pentru a se putea interveni operativ şi eficient cu personal de specialitate, arată dr. Viorel Ioan Penţea, Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Subvenții APIA 2026. Fermierii care vor încasa mai ușor plata pe fiecare hectar Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” Nicolae Cioranu a fost reales în funcția de președinte al Federației Romovis Fermierii ne confirmă: a început intre în conturi subvenția pe pârloagă. ”APIA s-a ținut de cuvânt”

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii a descoperit puiul românesc, ”zburat” cu offshore prin Cipru ca să aibă ”intrare” în supermarket Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Premierul Ilie Bolojan: Dacă preţul la motorină va creşte alarmant, vom lua măsurile pe care le avem la dispoziţie Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile