• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Exporturile de cereale românești au crescut cu 42,5% în primele trei luni din 2020

    Ramona Dascălu -

    Creștere spectaculoasă a exportului de cereale! România a exportat, în primul trimestru din 2020, cereale în sumă de 822,4 milioane de euro, cu 42,5% mai mult comparativ cu perioada similară a anului anterior, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică.

    Pe de altă parte, importurile de cereale şi preparate pe bază de cereale s-au cifrat la 167,6 milioane de euro (plus 38%), rezultând un excedent de 654,8 milioane euro, scrie Agerpres.

    Exporturile de grâu şi meslin (amestec de grâu cu secară în proporție 2-1) au totalizat 329,054 milioane de euro, reprezentând 40% din total exporturi de cereale, iar cele de porumb 438,615 milioane de euro (53,3% din total).

    În ţările din Uniunea Europeană au fost exportate, în perioada menţionată, cereale în sumă de 201,5 milioane euro. Principalele destinaţii au fost Franţa (35,2 milioane de euro), Spania (26 milioane de euro) şi Italia (25,5 milioane de euro).

    În ceea ce priveşte importurile din ţările UE, acestea au totalizat 154,6 milioane euro şi au provenit în special din Ungaria (importuri de cereale de 71,1 milioane de euro), Bulgaria (36,1 milioane de euro) şi Franţa (30 milioane de euro).


    Te-ar mai putea interesa

    Piața îngrășămintelor în luna martie. Scăderi de preț la uree și alte azotoase Preț miei de Paște 2025. Ionică Nechifor, Moldoovis: ”E pentru buzunarul fiecăruia” Flori și arbuști care se taie primăvara – recomandări. Ce plante nu suportă tăieri în acest sezon

    Ultimele știri

    Costin Telehuz – out! Emil Dumitru revine secretar de stat în Ministerul Agriculturii Un nou dăunător depistat în culturile din România: Gărgărița rădăcinilor de rapiță (Aulacobaris coerulescens) Agrinvest Credit IFN SA își extinde portofoliul produselor de creditare