• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șef APIA: ”80% dintre fermieri nu pot face dovada scăderii veniturilor prin acte contabile”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii români nu pot face dovada pierderilor cauzate de noul coronavirus dar Ministerul Agriculturii a găsit o soluție ca producătorii agricoli să poată primească banii, care au termen-limită de plată 31 iunie 2021. Directorul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Mureș, Ovidiu Săvâșcă, a declarat pentru presa locală că MADR a fundamentat pentru toți fermierii, în fața Comisiei Europene, pe baza unor date statistice, în urma unor analize a informațiilor de ordin calitativ, ramurile care au avut cel mai mult de suferit.

    ”Din fericire, dat fiind faptul că avem o specificitate a fermierului român, undeva la 80% din ei nu pot face dovada scăderii cifrei de afaceri, a veniturilor sau încasărilor prin acte contabile față de anul anterior, Ministerul Agriculturii a fundamentat pentru toți fermierii, în fața Comisiei Europene, pe baza unor date statistice, în urma unor analize a informațiilor de ordin calitativ, ramurile care au avut cel mai mult de suferit. Aceste date statistice au contribuit la o notă de fundamentare prin care Ministerul justifică aceste pierderi pentru marea majoritate dintre fermieri”, a explicat specialistul pentru www.zi-de-zi.ro.

    Acesta a completat că la nivelul județului Mureș, fermierii au depus în număr mare cererea pentru ajutorul care se acordă pentru pierderile cauzate de pandemia de COVID-29. ”Am început preluarea acestor cereri în 20 septembrie 2020 (termenul limită a fost 23 octombrie n.r) și avem în prezent un număr de 3.700 de beneficiari la nivelul județului Mureș care au și depus cererea. Noi estimăm undeva la 4.000 și ceva de beneficiari, conform informațiilor disponibile în baza de date electronic, în sistemul integrat de administrare și control de unde am putut extrage potențialii beneficiari. Ca și măsură ce vine în sprijinul fermierilor, APIA pune la dispoziție cererea retipărită, iar rugămintea mea este să se folosească modalitatea, la fel cum am trecut-o la cererea unică, respectiv varianta online și la aceste cereri de solicitare a sprijinului temporar cu caracter excepțional, să fie folosită modalitatea de depunere prin fax, poștă sau în format electronic, tocmai pentru ne proteja, atât fermieri cât și funcționari APIA. Cererile se depun exact la funcționarul la care a fost depusă cererea unică de plată în campania de primăvară-vară”, a mai spus Ovidiu Săvâșcă, înainte de expirarea campaniei de depunere a cererilor pe Măsura 21.  Șeful APIA Mureș a mai spus că termenul limită de plată este 31 iunie 2021.

    Ministrul agriculturii, Adrian Oros, a explicat într-o declarație de presă că România a ales să aplice Măsura 21 la nivel de fermă astfel că nu este necesară o justificare a pierderilor. Țările care au optat pentru sprijinul plătit pe cap de animal sau hectar au avut ca și condiție obligatorie demonstrarea cu documentele contabile a pierderilor suferite de fermieri.


    Te-ar mai putea interesa

    România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică

    Ultimele știri

    Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Încă o instituție a statului controlează sectorul laptelui românesc! UPDATE: Focar de antrax confirmat în România la o bovină ce figurează cu vaccinări în ultimii doi ani BASF a premiat excelența în viticultură: 185 de vinuri au concurat la a XI-a ediție a competiției „Povești cu vinuri românești” Informația Agrointeligența a fost corectă: Nicolae Istudor – propus ministru al Agriculturii!