• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Şeful APIA: Am început plata avansului pentru crescătorii de animale! Sumele transferate în conturi!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a reușit să achite sume consistente fermierilor și crescătorilor de animale, în prima tranșă de plată aflându-se 602.306 de fermieri din 830.898, câți au depus cererea unică pentru Campania 2020. Șeful APIA, Adrian Pintea, vine cu o veste bună și pentru oieri și anunță ce sume au fost transferate în conturile acestora.

    ”La Sprijinul Cuplat Zootenic (SCZ) avem până la 21 octombrie 2.437 de fermieri autorizați la plată pentru SCZ ovine și 439 de fermieri pentru SCZ caprine. Suma totală transferată crescătorilor de animale este de 9.287.317 euro”, a transmis directorul APIA.

    Pe grupurile de fermieri și o pare dintre oieri au început să confirme că au primit banii și remarcă faptul că este pentru prima dată când sumele au intrat în conturi așa devreme, comparativ cu anii trecuți. ”Am primit în Timiș pentru pășune și Scz ovine. Niciodată nu am primit așa devreme. De obicei la sfârșit de noiembrie primesc. Am peste 40 ha”, a spus Mitică Beschiu, fermier din Timiș.

    9.157,8 lei – suma minimă plătită ciobanilor în avans

    Oierii și crescătorii de capre primesc de la 16 octombrie Sprijin Cuplat Zootehnic (SCZ) ovine/caprine în cuantum de 17,92 de euro pe cap de animal. În conturile crescătorilor va intra 70 la sută din suma stabilită pentru acest an: 12,544 euro adică 61,052 lei/cap de animal eligibil. Potrivit informațiilor obținute de Agrointeligența-AGROINTEL.RO, crescătorii de animale primesc minim 9.157,8 lei adică pentru pragul minim de oi eligibile pentru SCZ – 150 de capete. În cazul crescătorilor de capre suma este de 3.052,6 lei.

    Sprijinul Cuplat Zootehnic se acordă fermierilor pentru un efectiv minim de 150 de capete și un maxim de 500 de capete. Pentru exploatațiile din zona montană, SCZ se plătește de la 60 de animale în sus, până la plafonul de 500 de capete. În cazul crescătorilor de capre pragul minim pentru SCZ este de minimum 50 şi maximum 500 de capete de femele.

    Astfel, în avans crescătorii de ovine/caprine primesc următoarele sume minime:

    Plăţile se fac la cursul de schimb de 4,8725 de lei  pentru un euro pentru schemele finanțate din FEGA (Fondul European de Garantare Agricolă), stabilit de către Banca Centrală Europeană la 30 septembrie. Faţă de anul trecut, valoarea stabilită a euro a crescut, când fermierii au primit subvențiile la un curs de 4,7496 de lei.

    Pe lângă SCZ ovine/caprine, APIA mai achită în avans și următoarele scheme:

    De la 1 decembrie este programată să înceapă plata regulară a subvențiilor, adică sumele integrale acordate pe hectar sau cap de animal.


    Te-ar mai putea interesa

    Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă

    Ultimele știri

    Procesatorii au fost scoși din plafonare. Mai are sens legea care limitează adaosul comercial la alimente? Prețurile reale și tăierile de pe piața laptelui – raportate de ministrul Tanczos direct comisarului Hansen! Bruxelles: 500 de milioane de euro pentru sprijinirea fermierilor afectați de scumpirea motorinei Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Premierul desemnat Eugen Tomac este dispus să discute despre o nouă nominalizare la Agricultură