• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Inspecția Muncii, val de controale în ferme! Se aplică amenzi de 6.000 de lei!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Din 25 iulie fermierii care lucrează cu zilieri riscă o amendă de 6.000 de lei dacă nu completează zilnic registrul electronic de evidență lucrătorilor. Astfel, producătorii agricoli sau crescătorii de animale trebuie să se asigure că indiferent de perioada efectivă în care zilierii lucrează pentru ei, registrul este completat zilnic, nu doar o dată.


    Te-ar mai putea interesa

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri! Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha

    Ultimele știri

    Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C Piața cerealelor, la zi. Comisia Europeană – noi estimări de producții, minime pentru grâu și orz în porturi