• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Inițiativă în Bulgaria pentru impozitarea marilor proprietari de terenuri agricole

    agrointeligenta.ro

    O inițiativă din Bulgaria agită spiritele în mediul agricol din Balcani! Potrivit actului normativ ce ar urma să fie pus dezbatere în parlamentul de la Sofia, marii proprietari de terenuri, cei care au peste 2.000 de hectare (20.000 de decare), ar urma să fie impozitați suplimentar cu sume între 1 și 10 leva pe hectar. O altă impozitare ar urma să fie introdusă pe arendă.

    Frontul Național pentru Salvarea Bulgariei (NFSB – National Front of the Salvation of Bulgaria) pregătește un nou proiect de lege pentru impozitarea marilor proprietari de terenuri agricole. De asemenea, este prevăzut să stabilească noi reguli pentru impozitarea chiriilor la terenurile agricole, a declarat pentru BNR parlamentarul partidului, Yordan Apostolov, care este și vicepreședinte al Comisiei parlamentare pentru agricultură.

    Impozitarea suplimentară ar urma să se aplice atât persoanelor fizice, cât și celor juridice. Impactul social al măsurii nu este unul mare – ar viza mai puțin de 100 de proprietari de terenuri, însă câștigul la bugetul de stat ar putea fi unul semnificativ.

    „Cu această propunere, ne așteptăm să obținem un efect cumulativ asupra bugetului, deoarece avem un cerc mic de oameni. Oamenii care, având o proprietate atât de mare, trebuie să-și plătească tributul societății, pentru că toți plătim impozite într-o anumită proporție. (…) Discutăm despre nivelurile de chirii și chirii. Fie că vor exista niveluri pe raioane, fie că vor fi în funcție de regiuni de planificare economică, fie că vor fi într-un fel productiv, așa cum este Legea privind chiria din Franța, aceasta este prima măsură”, a spus parlamentarul.

    „Al doilea aspect vizează impozitarea veniturilor din chirii cu impozit peste un anumit nivel, tot aici, pragul trebuie calculat corect”, a adăugat Apostolov, precizând că un element-cheie îl va reprezenta nivelul subvențiilor în raport cu care se va stabili și pragul de impozitare pentru chirii și arendă.

    Te-ar mai putea interesa

    Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă”

    Ultimele știri

    Acțiunea care poate bloca activitatea în sectorul de creștere a animalelor! O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Se cultivă sau nu OMG-uri în Ucraina? Răspunsul oficial al reprezentanților sectorului Oierul din Giurgiu care a rămas cu o treime din oi: „Toate legile contra fermierului român să fie abrogate” Fructele și legumele „imperfecte” ajung mai ușor la raft. Ce decizie au luat marile supermarketuri