• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Oros: Am extins ordinul cu despăgubirile de secetă și pentru culturile de primăvară!

    agrointeligenta.ro -

    Ordinul pentru despăgubirea pierderilor cauzate de secetă a fost extins și include, în forma sa de proiect, și culturile de primăvară, dar și plantațiile de pomi și de viță de vie. Anunțul a fost făcut de ministrul Agriculturii, Adrian Oros, care a precizat că banii pentru compensarea pierderilor vor fi alocați la rectificarea bugetară și se dorește a fi plătiți până la finele lunii august.

    ”Am modificat acest ordin. Am extins pentru că se pare că în unele zone seceta o să producă pagube și pentru culturile însămânțate în primăvară. Am extins acest ordin, am completat la culturi agricole am prins și livezile și viile. Procesele verbale de constatare se fac până în 1 iunie, respectiv până în 15 septembrie, iar procesele verbale de sinteză până în 15 iunie, respectiv până în 30 septembrie pentru culturile însămânțate în primăvară”, a declarat Adrian Oros în cadrul unei conferințe susținută astăzi – 4 august, la sediul MADR.

    Șeful de la Agricultură a arătat că la culturile de toamnă se mențin cuantumurile deja anunțate pentru despăgubiri, în jurul a circa a 200 de euro pe hectar. ”La rectificarea de buget am prins sumele de care avem nevoie: 1,2 miliarde de lei, sunt impactați 34.647 de fermieri, iar cuantumul ajutorului compensatoriu pe hectar deja îl cunoașteți. Relativ 925 de lei la grâu și la rapiță 1.002 de lei/ha. Aproximativ 200 de euro la hectar”, a spus Adrian Oros despre despăgubirea pierderilor suferite din cauza secetei la culturile de primăvară.

    CITIȚI ȘI:



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Șeful Comisiei de Agricultură anunță o nouă subvenție de 15 euro și eliminarea impozitelor pentru camioane apicole Lege nouă pentru retrocedarea terenurile agricole! Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Fermierii care încasează subvenții – obligați să depună la APIA dovezi privind achiziția de inputuri și lucrări în câmp! Specialist: Condiția pentru ca România să aibă cele mai mari producții la hectar din Europa

    Ultimele știri

    Fermier către APIA: E primul an când nu primim subvenția pe Agromediu până în 5 martie. Cu ce credeți că supraviețuim? Un tânăr de la o fermă cunoscută a murit răpus de un infarct, în somn Măsuri urgente pentru gospodarii care cresc porci la curte Motocultorul pe drumurile publice: de ce riști amendă, chiar dacă ai permis Grupul Bayer – pe mare pierdere din cauza costurilor de miliarde generate de procesele privind glifosatul