• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dan Petrescu: ”Rămân președintele APC! Ghiță Ciobanul îmi va lua locul după ce voi deveni primar!”

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Oierul Dan Petrescu dezminte că a fost schimbat de la conducerea Asociației Profesionale a Ciobanilor! După ce  Ghiță Ciobanul ne-a declarat că el este noul președinte al asociației, conform unei decizii luate joi seară de membrii fondatori, am luat legătura și cu Dan Petrescu pentru a vedea dacă se confirmă cele spuse de ciobanul din Jina. De la Dan Petrescu, am aflat că s-a stabilit ca Gheorghe Dănulețiu, cunoscut ca Ghiță Ciobanul, să devină președintele Asociației Profesionale a Ciobanilor, numai după ce Petrescu va fi ales primar al municipiului Curtea de Argeș, și că până la acel moment va rămâne în continuare președintele APC.

    ”Joi seară ne-am întâlnit noi, membrii fondatori, am stat la discuții și am stabilit că, pe perioada suspendării mandatului meu de președinte al asociației, după ce voi ieși primar, Ghiță îmi va lua locul. Până atunci, rămâne valabil ce v-am spus. Deci, ceea ce vă spun eu este oficial. Pe timpul mandatului meu de primar, perioadă în care se suspendă funcția de președinte de asociație, Ghiță va fi președinte, așa am stabilit”, a declarat Dan Petrescu pentru Agrointeligența – AGROINTEL.RO.  

    Ghiță Ciobanul, președinte APC numai dacă Dan Petrescu câștigă alegerile la Primăria Curtea de Argeș

    Dan Petrescu susține că este și va rămâne în continuare președinte statutar al Asociației Profesionale a Ciobanilor. Locul său va fi luat de Ghiță Ciobanul numai dacă va câștiga mandatul de primar. În cazul în care Dan Petrescu nu va câștiga alegerile, nu se va mai produce nicio schimbare în conducerea asociației.

    ”Rămân președintele asociației în continuare până în momentul când preiau mandatul de primar, moment în care se va suspenda postul automat. Noi între noi ne-am înțeles că el va fi președintele Asociației Profesionale a Ciobanilor în momentul când o să ies primar. Dar dacă eu nu câștig mandatul de primar, și voi fi doar consilier, voi rămâne în continuare președinte al asociației. Deci, nu am semnat niciun pact, nu am schimbat niciun președinte, rămân președinte APC pe perioada campaniei electorale. Ei s-au grăbit pentru că Ghiță Ciobanul urmează să îmi ia locul numai pe perioada cât voi fi primar, dacă voi câștiga alegerile. În momentul în care vom ajunge să ne certăm vreodată, dar lucrul ăsta nu se va întâmpla niciodată, că nu o să permit eu personal să ne certăm, vom strânge toți membrii asociației, adunarea generală, și votul va fi din partea tuturor membrilor, nicidecum din partea membrilor fondatori”, a explicat Dan Petrescu.

    CITIȚI ȘI: Oierul Dan Petrescu candidează la Primăria Curtea de Argeș: ”Am șanse mari să câștig, mă știu toți!”


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut”

    Ultimele știri

    Președintele Nicușor Dan a trimis Legea urșilor la Curtea Constituțională! Egiptul a inaugurat un proiect de miliarde de euro pentru cultivarea cerealelor în deșert Anunț APIA pentru fermierii care nu au cerut încă subvențiile pe acest an Bogdan Chirițoiu vrea un nou mandat la Consiliul Concurenței. Ancheta semințelor, dosarul-cheie de la finalul mandatului al treilea Programul Usturoiul 2026 a fost aprobat de Guvern. Fermierii primesc un ajutor de 3.000 euro/ha