• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Proiectul privind liberalizarea pieţei funciare, discutat săptămâna aceasta în Guvern

    agrointeligenta.ro

    Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a anunţat, vineri, că proiectul de lege privind liberalizarea pieţei funciare va fi discutat săptămâna aceasta în Guvern, el precizând că actul normativ va transforma Agenţia Domeniilor Statului (ADS) în Agenţia de reglementare a pieţei funciare.

    „Săptămâna viitoare vom avea la nivelul Guvernului – sper să avizăm repede la celelalte ministere – proiectul de lege cu privire la liberalizarea pieţei funciare. (…) Noi, de la Agricultură, am preluat tema şi am făcut acest proiect de lege care schimbă, practic, transformă ADS într-o agenţie de reglementare a pieţei funciare care va gestiona acest sistem”, a spus Daniel Constantin săptăâna trecută.

    El a precizat că în proiectul de lege se va păstra dreptul de preemţiune al arendaşilor, al vecinilor, al celor care au până în 40 de ani la nivel de comună şi care vor să înceapă o activitate agricolă, precum şi dreptul de preemţiune al statului în cazul în care nu şi-l exercită ceilalţi.

    „Cred că în felul acesta putem să asigurăm în primul rând garanţia că terenurile agricole vor rămâne în agricultură. Aceasta este principala problemă de care trebuie să ne îngrijim, şi nu de faptul că vor veni străinii să investească. Toţi cei care au vrut să investească au investit prin intermediul societăţilor comerciale pe care le-au înfiinţat”, a spus Constantin. El a admis că terenul din România este căutat şi că preţurile au început să crească.

    „Eu nu cred că am ajuns încă la adevărata valoare a terenurilor din România. Mă uit la calitatea pe care o avem comparativ cu alte state euroepene şi cred că în România terenurile încă sunt la un nivel destul de scăzut din punct de vedere al preţului. Dar, pe măsură ce se comprimă suprafeţele agricole, şi preţul va fi în creştere”, a mai spus Constantin.

    Piaţa funciară va fi liberalizată de la 1 ianuarie 2014, astfel că va fi permisă cumpărarea de terenuri agricole de către cetăţenii din UE. Potrivit unui proiect de lege al Ministerului Agriculturii, persoanele fizice nu vor putea deţine mai mult de 100 de hectare de teren agricol extravilan şi pentru a cumpăra, cetăţenii români sau cei din UE, trebuie să îndeplinească mai multe condiţii, respectiv să dovedescă că au cunoştinţe în domeniul agricol sau că au activat minim 5 ani în acest sector.

    Sursa: adevarul.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS!

    Ultimele știri

    “Am cererea autorizată din 18 mai. Când intră subvențiile?” Răspunsul dat de șeful APIA! Pagubă de 8.000 euro pentru un fermier care și-a lăsat tractorul parcat în spatele casei Zantara® 216 EC, fungicidul de la FMC care poate fi aplicat atât pentru a controla bolile foliare, cât și pentru bolile spicului la grâu și orz Ziua Porților Deschise la SCDA Mărculești – 4 iunie: Cele mai bune soiuri de grâu pentru Bărăgan, loturi demo pe 114 parcele! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi