• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANAF pregătește recuperarea banilor neplătiți de firmele care și-au amânat plata în pandemie!

    agrointeligenta.ro

    Fermierii persoane juridice care și-au amânat plata contribuțiilor pe fondul pandemiei de coronavirus încep să primească notificări de la ANAF prin care li se cere să achite restanțele. Conform jurnaliștilor de la Profit.ro, ANAF analizează situația celor care amână, pe perioada stării de urgență/stării de alertă, plata obligațiilor fiscale și se pregătește ca după data la care expiră facilitățile fiscale acordate de autorități, 25 octombrie, să treacă la recuperarea sumelor la buget, inclusiv prin atragerea răspunderii solidare a persoanelor care sunt răspunzătoare pentru neplată.

    Până la finele lunii iunie, firmele au declarat, dar fără să și achite, obligații de plată în cuantum de 10,3 miliarde de lei în baza facilității acordate de Guvern în martie. Guvernul a decis în martie, în contextul crizei economice cauzate de combaterea epidemiei de coronavirus, ca firmele să poată amâna plata obligațiilor fiscale fără riscul de executări/popriri din partea ANAF și fără să acumuleze dobânzi și penalități.

    Capacitatea de plată a companiilor a depins, mai ales în perioada stării de urgență, de resurse financiare proprii, dimensiunea business-ului și de domeniul de activitate, precum și de sprijinul din partea grupurilor mamă sau de accesul la linii de finanțare. La fel ca în alte state europene, companiile active în unele sectoare au fost afectate mai puternic, în timp ce altora le-au crescut afacerile și au putut plăti mai mult la buget.

    În spațiul public au apărut sporadic documente transmise de ANAF unor societăți, prin care li se recomanda să achite obligațiile la buget și li se solicitau documente pentru analiză. Reprezentanții ANAF au afirmat, însă, că situațiile sunt particulare și nu este în prezent în desfășurare o campanie amplă în acest sens.

    Citiți mai multe pe www.profit.ro

    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață

    Ultimele știri

    Schimbare fulger la Agricultură în R. Moldova: după demisia ministrului, fermierii vin cu propria propunere! Fermierii, azi la MADR! Au cerut plata urgentă a subvențiilor restante și ajutorul de 68 euro/vacă! Contract-cadru între fermieri și procesatori! Producătorii vor ca modificările de preț să fie anunțate din timp DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Prețurile cerealelor cresc și în România. Grâul a ajuns la 225 euro/tonă în Portul Constanța