• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii care au cerut subvenții APIA nu pot vinde bovinele până la 15 decembrie 2020!

    Roxana Dobre -

    Termen nou pentru perioada de retenție a vacilor de lapte sau de carne înscrise la subvențiile APIA din acest an! Prelungirea cu o lună a termenului privind menținerea animalelor în exploatații a dus și la modificarea perioadei până la care animalele trebuie să fie menținute în explotații, adică șase luni de la data-limită pentru depunerea cererii unice. În acest an, prin excepție, crescătorii de vaci trebuie să nu înstrăineze animalele până la data de 15 decembrie, inclusiv.

    Potrivit Ghidului Solicitantului pentru subvenții, material publicat de Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură (APIA), crescătorii de vaci, fie că vorbim de rase de carne sau lapte, trebuie să menţină animalele solicitate pentru Sprijinul Cuplat Zootehnic (SCZ) până la data de 15.12.2020, inclusiv (finalul perioadei de reținere), în exploatația/exploatațiile cu cod ANSVSA din cerere și/sau în exploatațiile cu cod ANSVSA deținute de solicitant și/sau în exploatațiile asociaţiilor/cooperativelor/grupurilor de producători în care animalele au fost transferate temporar pentru păşunat.

    Această condiție este obligatorie iar dacă în urma controalelor pentru subvenții, fermierii selecționat la verificări nu deține numărul de animale înscris în cererea APIA, acesta este tăiat de la plata subvenției pe cap de animal.

    Potrivit datelor APIA, pentru controlul schemelor de ajutor din sectorul zootehnic au fost extrași 4.078 de fermieri care vor fi controlați.


    Te-ar mai putea interesa

    DNA: Un primar și-a dat propriei asociații pășune cu preț redus și o prelungire de contract cu încă 10 ani Comisia Europeană a aprobat subvenția de 3.000 euro/hectar pentru fermierii români Avans APIA 2025 – plăți pe hectar. BISS – 89,34 euro/ha, CRISS – 46,87 euro/ha – lista completă

    Ultimele știri

    ITM – controale în ferme. Probleme găsite și sancționate! MASCHIO GASPARDO a deschis un nou magazin integrat gamă completă în Slovenia Tractor furat din fermă, vopsit și vândut. Fermierul păgubit le-ar fi datorat bani hoților