• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vin ploile! Județele unde cantitățile de apă vor depăși 70 litri/mp!

    Ramona Dascălu -

    Toamna pare că vrea să-și intre în drepturi! După ce în ultimele zile, temperaturile au fost peste media acestei perioade, și în unele zone au fost chiar caniculare, meteorologii anunță că vremea se va schimba și, îndeosebi în jumătatea de est a ţării, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică temporar accentuată ce se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, vijelii şi grindină.

    Administrația Națională de Meteoroligie a emis astăzi, joi – 3 septembrie, un cod galben și un cod portocaliu de vreme rea, valabile până mâine noapte.

    ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN

    Interval de valabilitate: 3 septembrie, ora 21 – 4 septembrie, ora 23

    Fenomene vizate: instabilitate atmosferică temporar accentuată

    În întervalul menționat în Muntenia, Dobrogea, jumătatea de sud a Moldovei și sud-estul Transilvaniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, vijelii și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă de 25…35 l/mp și pe arii restrânse 40…50 l/mp.

    ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ COD PORTOCALIU

    Interval de valabilitate: 4 septembrie, ora 02 – 4 septembrie, ora 23

    Fenomene vizate: instabilitate atmosferică accentuată, cantități de apă însemnate

    În intervalul menționat,  în județele Călărași, Ialomița, Brăila, Buzău, precum și în zona de munte a județelor Vrancea, Prahova, Brașov, Covasna și Dâmbovița, instabilitatea atmosferică va fi accentuată, iar cantitățile de apă, în intervale scurte de timp sau prin acumulare, vor depăși 50…70 l/mp.


    Te-ar mai putea interesa

    Micii fermieri – minimis de 15.000 euro/fermă pentru achiziția de utilaje agricole. Cererile, până pe 31 iulie Plățile APIA, la final. Anunțul ministrului Barbu despre ultimele viramente pentru subvenții Verificări în forță la mașinile de erbicidat. Romeo Șoldea, ANF: Atingem pragul de 10.000 de echipamente

    Ultimele știri

    Fermierii vor avea un contract unic de arendă la nivel național Ofilirea frunzelor de castraveți vara. Cum udăm castraveții în zilele cu caniculă Dosar penal deschis unui fermier din cauza unor gunoaie periculoase