• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Veste bună pentru tinerii de la sate: Primesc 1000 mp să-și ridice o gospodărie

    agrointeligenta.ro -

    Tinerii din mediul rural au încă un motiv să nu lase viața de la sat pe cea de la oraș sau, mai grav, să plece în afară. Deputații au  modificat legea prin care se acordă loturi de teren pentru construirea de locuințe. Suprafața acordată gratuit tinerilor din mediul rural a crescut, de la cel mult 500 mp cât era, la 1.000 mp.

    Legea nr. 15/2003 vizează reglementarea regimului atribuirii, la cerere, pentru tinerii cu vârste de până la 35 de ani a unui teren aflat în domeniul privat al unităţilor administrativ-teritoriale pentru construirea unei locuinţe proprietate personală.

    În urma adoptării de modificare, suprafaţa de teren acordată tinerilor din mediul rural creşte de la 250 mp-500mp, cât era prevăzut în lege până acum, la 250-1000 mp.

    ”Am primit numeroase sesizări din partea aplicanţilor (primari) din mediul rural care au sesizat că suprafaţa maximă (500 mp) stabilită prin lege este insuficientă în mediul rural deoarece locuinţa, anexele gospodăreşti, căile de acces şi zona de protecţie între vecini însumează întreaga suprafaţă de teren atribuită. Având în vedere că în mediul rural construcţiile (locuinţele, anexelor pentru animale, furaje, lemne, adăposturi pentru animale), se fac pe orizontală, este necesară atribuirea unei suprafeţe mai mari de teren”, susţine inițiatorul modificării legilative, deputatul Victor Paul Dobre.

    De altfel, din analiza efectuată de autorități, din punct de vedere cadastral şi funciar gospodăriile tip din mediul rural sunt de minim 1.000 mp.


    Te-ar mai putea interesa

    Grant de 30.000 euro/proiect pentru tinerii care pornesc o afacere nouă. Cererile, din 15 septembrie Utilajele agricole ale unui fermier intrat în faliment sunt scoase la licitație Fermieri atacați cu rachete în câmp, în timp ce recoltau: 12 răniți și 30 de utilaje avariate

    Ultimele știri

    CE: România, alocare de 16,5 miliarde de euro în viitoarea PAC pentru subvenții și investiții în ferme Un senator a depus în Parlament un proiect de lege pentru introducerea impozitului pe tonaj Cei mai ieftini peleți. Prețuri pe kilogramul de peleți în această toamnă